Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TEMSİLCİLERİ TACİKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN NEVRUZ RESEPSİYONUNA KATILDI

Nevruz Bayramı, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin düzenlediği resepsiyonla kutlandı. Ankara’daki bir otelde gerçekleştirilen resepsiyona Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezini temsilen Başkan Mesut Emre Karaköse ve Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş’ın katıldığı resepsiyonda Tacik kültüründen ögeler sunuldu.

Resepsiyonun açılışında Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın Nevruz mesajı okundu. Ardından bir konuşma yapan Bakan Varank, Nevruz’un baharın müjdeleyicisi, bereketin ve barışın sembolü olduğunu belirtti. Tacikistan’ın Türkiye’nin kadim dostu, dış politikada önemli bir ortağı olduğunu dile getiren Varank, “Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve yakın dostu İmamali Rahman’ın iradeleriyle son dönemde ilişkilerimiz her alanda gelişmeye devam ediyor.” dedi. Varank, ekimde Türkiye’den geniş bir heyetin Duşanbe’ye ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı, iki ülke arasındaki potansiyelin yüksek olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Eşrefcan Gulov da Nevruz’un en eski geleneklerden biri olduğunu belirterek, “Barış ve ulusal birliğin kurucusu, ulusun lideri, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da dahil olmak üzere Nevruz Havzası liderlerinin girişimiyle bu büyük bayram uluslararası bayram haline geldi. Bu nedenle bugün geleneksel bahar bayramı Nevruz, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.” diye konuştu.

SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad FARAZMAND ile

Başkan Karaköse program kapsamında yaptığı görüşmelerde, Tacikistan’ın Türk Dünyası ile ilişkilerinin gelmesi gereken düzeyi vurguladı ve Nevruz’un bölge halkları için taşıdığı anlama değindi. Ortak tarih, medeniyet ve kültür köklerinden beslenen halklar arasında var olan yakınlığın diplomatik ilişkilere de yansıması gerektiğine değindi. Konuşmaların ardından Tacikistan halk dansları gösterisi ve Tacikistan geleneksel kıyafetler defilesi düzenlendi.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak davetleri için Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliğine teşekkür ederiz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: