Twitter Facebook Linkedin Youtube

BİDEN’DEN PAŞİNYAN’A MEKTUP

ABD Başkanı Joe Biden Ermenistan’ın bağımsızlığının 30 uncu yıldönümü nedeniyle Başbakan Nikol Paşinyan’a tebrik mektubu göndermiştir.
Biden mektubunda iki ülkenin tarihi ve dostluk bağlarının olduğunu ve 1.5 milyon ermeni asıllı Amerikalının bu ilişkilerin zenginleştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağladığını, gelecekte de ermeni halkının demokrasi yolunda ilerlemesini destekleyeceğini ve son olarak “….hükümetinizle birlikte, AGİT Minsk Grubu ve diğer bölgesel platformlarda bölgede istikrar ve ihtilafın çözümü çalışacağını ifade etmiştir. Ayrıca Biden, ABD, Azerbaycan’da tutulan ermeni esirlerin tamamının serbest bırakılması için çağrılarını devam ettirecektir.” şeklinde ifade etmiştir.
Biden, “1.5 milyon ermeni asıllı Amerikalının ABD-Ermenistan arasındaki ilişkilerin zenginleştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağladığını” belirterek sadece ABD’nin değil aynı zamanda ABD’de faaliyet gösteren ermeni diasporasının hala Ermenistan’ın arkasında olduğuna işaret etmiştir. Biden’in “gelecekte de ermeni halkının demokrasi yolunda ilerlemesini destekleyeceğiz” ifadesi ise, Rusya’ya gönderilmiş bir mesaj niyetindedir. Biden bununla Ermenistan hükümetinin ve halkının artık kendi seçimini yaptığını ve ermeni toplumunun halihazırdaki batı eğiliminden ABD’nin memnun olduğuna vurgu yapmıştır.
Biden’in “hükümetinizle birlikte, AGİT Minsk Grubu ve diğer bölgesel platformlarda bölgede istikrar ve ihtilafın çözümü için çalışacağız” ifadesi ise Rusya’nın tutumuyla benzerlik teşkil etmektedir. Çünkü Rusya’da son açıklamalarında AGİT Minsk Grubu’nu yeniden gündeme getirmiştir. Biden’in “hükümetinizle birlikte” ifadesi ise, Azerbaycan’ı görmezden geldiği şeklinde yorumlanabilir. Genel olarak ise AGİT Minsk Grubu’na vurgun yapılması ABD’nin Karabağ’a “statü” meselesini hala gündeminde tuttuğu şeklinde de yorumlanabilir.
Biden’in “ABD, Azerbaycan’da tutulan ermeni esirlerin tamamının serbest bırakılması için çağrılarını devam ettirecektir” şeklinde ki ifadesi ise, AGİT Minsk Grubu’nda ABD’nin pozisyonundan haber vermektedir ve uluslararası hukuka aykırıdır. Çünkü uluslararası hukuka göre, savaş esirleri uluslararası insancıl hukuk kapsamında muamele görecektir. Dolayısıyla ABD esirlerle ile ilgili tutumu tamamen yersizdir.
Biden’in bu üç vurgusu ile Ermenistan’ın son zamanlarda Azerbaycan ve Türkiye’ye yönelik verdiği olumlu sinyalleri birlikte değerlendirecek olursak, ABD çözülmek üzere olan sorunu yeniden dondurmaya çalışıyor diyebiliriz.
Memmed İsmayılov

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: