Twitter Facebook Linkedin Youtube

İSRAİL’DEN SINIR DIŞI EDİLEN TAYVANLI GRUP THY UÇAĞIYLA TAYVAN’A DÖNDÜ

1 Mart 2020 Pazar günü İsrail’e giden bir tur grubunun, üçüncü bir ülkeden bir yolcusunda korona virüsü şüphesi olduğu doğrulandı ve gruptaki 11 Tayvanlı seyahatlerini askıya almak ve ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.  İsrail’e girdikten bir gün sonra ülkeden çıkartılan grup, tarifeli uçakla İstanbul’a geldi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ou Jiang’an İsrail’in korona virüsü salgını önleme gerekçesiyle tüm uçuşlarda ilave önlemler uyguladığını açıkladı. 11 kişilik Tayvanlı turist grubunun da aralarında bulunduğu yolculardan birinde şüpheli durum tespit edilmesi üzerine turistlerin İsrail’den geri çıkarıldığını, Türkiye’deki TAİPEİ Temsilciliği ve Türk Hava Yolları arasındaki iletişim ve koordinasyondan sonra Türk Hava Yollarının yolcuların Tayvan’a dönmesine yardımcı olmak için özel bir uçak göndermeyi kabul ettiğini bildirdi.

Türk Hava Yolları tarafından Tayvanlı yolculara yardım etmek için özel bir uçak gönderildi ve özel uçak Tayvan’a döndü. Merkezi Salgın Komuta Merkezi’nin acil müdahale memuru Zhuang Renxiang, bugün teyit edilen kişinin bir İsrail yolcusu olduğunu açıkladı. İstanbul’dan Taipei’ye THY uçağı ile taşınan grupta herhangi bir virüse rastlanmadığı, gerekli işlem ve önlemlerin uygulandığı belirtildi.

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara temsilcisi ve Tayvanlı yetkililer bu yardımdan dolayı çok sevindiklerini, Türk Hava Yolları ve Türkiye’ye teşekkür ettiklerini belirttiler.

Lu Yixuan / Taipei Raporu

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: