Twitter Facebook Linkedin Youtube

“TÜRKİYE’DE İNSAN HAKLARININ KURUMSALLAŞMA SERÜVENİ VE TİHEK” BAŞLIKLI SÖYLEŞİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 122’ncisi, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Mehmet Altuntaş’ın sunumu ile “Türkiye’de İnsan Haklarının Kurumsallaşma Serüveni ve TİHEK” başlıklı bir söyleşi şeklinde gerçekleşti.

Sayın ALTUNTAŞ söyleşide; insan hakları teorisinin doğuşu ve gelişim safhalarına değindi. Bugün gelinen noktada koruma mekanizmalarını anlattı. İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi gibi başlıklarda önleyici mekanizmaların önemine vurgu yaptı. Nezarethane, cezaevi ve tutukevi gibi kurumların şartlarını ve standartlarını belirterek cezanın cezası halini almaması gerektiğini belirtti. Eşitlik ve ayrımcılıkla mücadelede TİHEK’in görev alanını açıkladı. 11 üyeli kurul yapısına ilişkin bilgiler verdi. TİHEK’in aileye ilişkin çalışmalarını geniş kapsamlı olarak ele alan konuşmacı, ailenin korunması hakkının önemini belirterek “Aileyi korumak ve neslin devamı çok önemli, çünkü insan olmazsa insan hakları da olmaz” dedi.

Sayın Mehmet Altuntaş’a bilgilendirici sunumu için teşekkür ediyoruz.

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: