Twitter Facebook Linkedin Youtube

İRAN’DA YAKLAŞAN BÜYÜK DEĞİŞİM VE YENİ KURULAN “CUMHURİYET” PARTİSİ

Sancılı ve sıkıntılı süreçlerden geçen İran’da sular durulmuyor. Cumhuriyet Partisi adıyla anılan oluşumun, 14 Kasım Perşembe günü yapılan ilk merkezi toplantısında oy birliğiyle Resul Montecebniya genel başkan olarak seçildi. Bu toplantıda partinin temel esasları üzerine konuşulup istişarelerde bulunuldu. Bir sonraki toplantıda parti organlarının seçilmesine karar verildi. Bu parti şimdiye kadar on il valiliğinden parti çalışmalarına ruhsat almıştır. Başka illerde partinin çalışması için gerekli izinlerin alınması süreci başlatılacaktır.

Toplantı sonunda kongre kurulunun aktif üyelerine takdir belgesi sunulmuştur.

Seçim öncesi kurulan bu partinin amacı İran’da cumhuriyeti ön plana çıkararak Fars olmayan insanların özellikle Türk (Türkmen, Kaşgay, Avşar) Beluç, Kürt, Arap ve diğer unsurların katılımını önümüzdeki (parlamento) seçim için sağlamak ve seçimleri kazanmaktır. Son senelerde İran ekonomisinin çökmesi, işsizlik, Amerika ambargoları, Hasan Ruhani yönetiminin halkın yaşamına olumlu etki bırakamadığı gibi nedenlerle İran’da halkın seçimlerden umudu azalmıştır. Seçimlere katılma oranını  çok zayıf olacağı öngörülmektedir.

Yeni kurulan bu partinin resmi ismi “İslami İran Cumhuriyeti” olsa da konuşmalarda ve yazışmalarda “Cumhuriyet” partisi olarak anılmaktadır.

 

Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: