Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRKMENİSTAN’DAN BİR HEYET, KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRME AMACIYLA JAPONYA’YA ZİYARETTE BULUNDU

Türkmenistan Heyetinin 27 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Japonya ziyareti çerçevesinde, Türkmenistan Meclisinin Türkmen–Japon Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Ahal Vilayetinin Vali Yardımcısı S. BERDİMUHAMEDOV ile Tendo şehrinin Büyükşehir Belediye Başkanı Yamamoto ŞİNDJİN arasında bir görüşme gerçekleşti.

Görüşme sırasında taraflar, karşılıklı işbirliği alanı içinde yer alan çok sayıdaki önemli konularla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Öğleden sonra, Türkmen heyeti, Yamagata Vilayetine bağlı Tendo şehri sınırları dahilinde bulunan Vagyu’nun “Ysyokuniku” sığır eti üretim fabrikasını ziyaret ettiler. Burada, Başkan ve beraberindeki Türkmenistan Heyeti, Japonların milli varlıkları olarak kabul edilen ünlü özel cins Vagyu mermer et üretim tesislerinin özelliklerini de inceleme imkanı buldular.

Ayrıca, Tendo şehrinde Türkmen heyetinin üyeleri erik yetiştiricilerin seralarını da ziyaret etme fırsatı buldular. Burada Türkmen heyetinin üyelerine farklı erik çeşitlerinin yetiştirilmesinde kullanılan modern ve gelişmiş yöntemler hakkında detaylı bilgiler verildi.

Ayrıca heyet üyeleri, Yamagata Vilayeti’ndeki “Nagominousan” çiftliğini ziyaret ettiler. Burada, heyet üyelerine entegre tarım tesislerinde gelişmiş teknolojilerin kullanımı ve yapısal özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

28 Mart 2019 tarihinde Tokyo’yu ziyaret eden Türkmenistan Heyeti, Tokyo Valisi hanım Yuriko KOİKE ile görüştü. Görüşmede taraflar, karşılıklı yararlara dayalı Türkmen-Japon ilişkilerinin gelişiminden duymakta oldukları memnuniyetlerini dile getirdiler.

Aynı gün içinde Türkmenistan heyeti, “Kavasaki Heavy Industries Ltd.” şirketinin Odayba’da bulunan robot ve teknoloji merkezini ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında, “Kavasaki” şirketinin en yeni teknolojilerinin tanıtımı yapıldı. Sanayi kompleksinin yöneticileriyle yapılan görüşmeler sırasında, taraflar Türkmenistan’ın ve Japonya’nın büyük ticari şirketlerinin arasında gerçekleştirilmekte olan işbirliğinin verimliliği konusuna da dikkat çektiler ve halihazırda Ahal vilayetinde inşa edilen doğal gazdan benzin üretimi yapan tesisin, Türkmenistan’ın en gelişmiş gaz ve kimya komplekslerinden biri olacağını belirttiler. Japon tarafı ayrıca, Türkmen pazarının farklı bölümlerine katılımını daha da arttıracağına dair duymakta oldukları güveni dile getirdi.

 

Prof. Dr. Recep RECEBOV – Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: