Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, DÜNYA ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELE GÜNÜ HAZIRLIK TOPLANTISINA KATILDI

17 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek olan “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” etkinliği hazırlık toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı ÇEM Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı.

Bakanlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya ilgili üst düzey bürokratların yanı sıra, UNCCD akreditasyonu olan 15 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. Türkiye’de UNCCD’ye akredite 15 kurumdan biri olan SASAM’ı, Başkan Yardımcısı Mesut Emre KARAKÖSE ve Genel Sekreter Emre AYDIN temsil ettiler.

Toplantıda 2018/16 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında icra edilecek faaliyetler değerlendirildi. 17 Haziran günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1994 yılında “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” olarak ilan edildi. Her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen ve bu yıl sözleşmenin 25. yılına denk gelmesi nedeniyle özel önem atfedilen etkinliklerin ülkemizde yapılması, UNCCD Sekretaryası tarafından kabul edilmişti.

Sözleşmeye taraf ülkelerin devlet ve hükmet başkanı yada bakan düzeyinde katılım sağlaması beklenen etkinliklerin üç gün sürmesi planlanıyor. Çölleşme ve kuraklığın olumsuz etki ve sonuçları hakkında toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturulması da, bu gün münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerin önemli amaçları arasında görülüyor.

Hazırlık toplantısında, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenmesi öngörülen açılış toplantısı sonrasında ikinci gün etkinlikleri kapsamında, SASAM öncülüğünde 2015 yılında COP12 dahilinde kurulan Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformunun bir “Gençlik Forumu” düzenlenmesi de ele alındı. Toplantıda ayrıca “Toprağımız İçin El Ele” sloganının benimsendiği etkinliklerin afiş ve logo çalışmaları ve fotoğraf yarışması düzenlenmesi gibi konular değerlendirildi.

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: