Twitter Facebook Linkedin Youtube

TAYVAN KÜLTÜRÜ TANITIM ETKİNLİĞİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 97’ncisi, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonundan yetkililerin katılımı ile Tayvan Kültürü Tanıtım Etkinliği olarak gerçekleştirildi.

Etkinlikte Tayvan’ın Ankara Misyonundan yetkililerce Tayvan kültürü, dili, yemekleri, çayı, turizmi ve bursları hakkında bilgi verildi, günlük dilde konuşulan Çince basit kelimelerin pratiği yapıldı ve katılımcılara Tayvan yeşil çayı ikram edildi. Etkinlikte yapılan sunumu pdf formatında indirmek için tıklayınız.

Tayvan Misyonu Katibi Sayın Hasan Chih-tang CHANG, Çince öğrenmek isteyen katılımcılara yönelik SASAM’da ücretsiz Çince dersleri verebileceklerini duyurdu ve etkinlik sonrasında programlarına uyması durumunda Çince kurslarına katılmak isteyenlerin başvuruları alındı. Etkinliğe katılamayan ancak Çince derslerine katılmak isteyen okuyucularımız, bilgi@sahipkiran.org adresine iletişim bilgilerini gönderebilirler. Ders programı oluşturulurken katılabileceğini söyleyen okuyucularımızla iletişime geçilecek ve çoğunluk için uygun bir zaman dilimi ve kurs başlangıç tarihi belirlenecektir.

Etkinliğe katılamayan ancak Tayvan ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız için kısa bir bilgi: Resmi adı “Çin Cumhuriyeti’’ olan ve 1971 yılına kadar Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Çin anakarasını ve Tayvan’ı daimi üye olarak temsil eden Tayvan, bu tarihten sonra başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer batı ülkelerinin Komunist Çin’i meşru yönetim olarak tanımasının ardından BM’deki  bu pozisyonunu kaybetmiştir. Günümüzde 18 ülke tarafından bağımsız bir ülke olarak tanınan Tayvan, Türkiye tarafından da bağımsız bir ülke olarak tanınmadığı için ülkemizde Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için Sayın Doğan DURNA’nın Merkezimizde gerçekleştirdiği söyleşi notlarına bakılabilir. Söyleşi notları için tıklayınız.

Bilgilendirici sunumları ve ikramları için Tayvan Misyonu yetkililerine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

ETKİNLİKTEN KARELER:

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: