Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM’DAN UNESCO TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU’NA ZİYARET

Başkan Süleyman ERDEM, Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ, Genel Sekreter Mesut Emre KARAKÖSE ve Afrika Masası Direktörü Yunus Emre İLKORKOR’dan oluşan SASAM Heyeti, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’u makamında ziyaret etti. SASAM hakkında bilgi veren heyetimiz, Merkezimizin geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği ve bu yıl ikincisi düzenlemeyi planladığı Uluslararası Afrika Günü için UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile muhtemel işbirlikleri konusunda Sayın Başkan OĞUZ ile istişarelerde bulundu.

Ziyarete Başkan Prof. OĞUZ, UNESCO’nun tarihi ile temel önceliklerini kısaca anlattıktan sonra, atipik bir kamu kurumu olan Milli Komisyon’un yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi ve  Türkiye Milli Komisyonunun Afrika milli komisyonlarıyla çok iyi ilişkiler ve işbirliği içinde bulunduğu belirtti.

Sayın OĞUZ ayrıca Türkiye Milli Komisyonu’nun Türk dünyasına öncülük etme konusunda da başarılı bir performans sergilediğini ifade etti ve Türk kültür dünyasına yönelik faaliyetlerinden bazılarını genel çerçevesiyle heyetimize aktardı. UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun yürüttüğü Yaratıcı Şehirler Programı ile Öğrenen Şehirler Programlarına yoğun bir ilgi olduğunu belirten Sayın OĞUZ, üniversite gençliğinin UNESCO Kulüpleri yoluyla UNESCO’nun eğitim, bilim, kültür, iletişim ve bilgi yoluyla dünya barışına katkıda bulunma misyonuna katkı sunabileceklerini dile getirdi.

Prof. OĞUZ, son olarak UNESCO’nun küresel iki önceliğinden birisi olan Afrika önceliğinin (diğeri toplumsal cinsiyet eşitliği) UNESCO’nun dünyada yoksulluğu bitirme misyonuyla uyumlu olduğunu belirtip, bu alanda yapılacak Milli Komisyon’un ilke ve kurallarıyla uyumlu tüm etkinliklerde işbirliği yapılabileceğini ekledi.

Ziyaretin son bölümünde bize Milli Komisyon’un hizmet binasını gezdiren Sayın OĞUZ’a verdiği kıymetli bilgiler ve paylaştığı ufuk açıcı tecrübelerinin yanı sıra Türk kadim misafirperverlik kültürünün iyi bir örneğini sunduğu için çok teşekkür ederiz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: