Twitter Facebook Linkedin Youtube

MERKEZİMİZİN DÜZENLEDİĞİ AFRİKA GÜNÜ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

Eğitim amacıyla Türkiye’de bulunan Afrikalı öğrencilere yönelik seri halinde etkinlikler düzenleyen Merkezimiz, her yıl 25 Mayıs’ta uluslararası düzeyde kutlanılan Afrika Günü münasebetiyle Afrikalı öğrencilerin katılımıyla HAK-İŞ Konfederasyonu ev sahipliğinde yemekli bir etkinlik düzenledi.

SASAM olarak büyük çoğunluğu devletimizin verdiği burs ile ülkemizde eğitim gören 52 ülkeden toplam 12.207 öğrencinin yaşadıkları sorunların çözümüne katkı sunarak misafirlerimizin ülkemizi daha çok sevmelerini, hem akademik hem de profesyonel açıdan daha iyi yetişmelerini ve başta kendi ülkeleri olmak üzere genel olarak Afrika’yla ilgili Türkiye’ye önemli bilgi birikimi aktararak Türkiye’nin Afrika Stratejisine katkı sağlamalarını hedefliyoruz. (YÖK’ün 2015-16 dönemine ait kayıtlarına göre “üniversite bazlı Afrikalı öğrenci sayıları” için buraya, “il bazlı Afrikalı öğrenci sayıları” için buraya, “ülke bazlı Afrikalı öğrenci sayıları” için buraya tıklayanız. Excel dosyalarına ulaşabilmek için açılan sayfadaki linklere tekrar tıklamak gerekmektedir. )

Bu amaçla Merkezimiz, 1 Mayıs ve 16 Mayıs tarihlerinde Afrikalı Öğrenciler Buluşması başlığıyla iki çalıştay düzenlemiş ve bu çalıştaylar neticesinde Afrikalı öğrencilerin Türkiye’deki eğitimleri ve sosyal hayatları boyunca karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik önerileri raporlaştırarak Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Gençlik ve Spor Bakanlığına sunmak üzere çalışmalara başlamıştı (taslak rapor için tıklayınız).

Afrika Günü Programında SASAM’ın Afrikalı öğrencilere yönelik düzenlediği etkinliklerin amaçları ve öğrencilere sağlanabilecek katkıların ifade edildiği açılış konuşmalarından sonra duygu ve düşüncelerini aktarmaları için Afrikalı öğrencilere söz verildi. Afrika Gününün önemi ve Afrika’nın bugünü ve yarınına ilişkin farklı görüşlerin ifade edildiği ikinci bölümü müteakip yemek ve karşılıklı etkileşim faslıyla etkinlik sona erdi.

Tüm katılımcılara ve ev sahipliği yaptığı için HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Sayın Dr.Osman YILDIZ’a teşekkür ederiz.

PROGRAMDAN KARELER:
(Fotoğrafların tamamına facebook sayfamızdaki foto albümünden ulaşılabilir: https://www.facebook.com/pg/Sahipkiran/photos/?tab=album&album_id=1478152868917433)

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: