Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÖZBEKİSTAN DEVLET BAŞKANI, MODERN ÖZBEKİSTAN’IN YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, 22 Aralık 2017 tarihinde Uluğ Meclis’te tarihi nitelikte bir konuşma yaptı. Taşkent’teki Sempozyumlar Sarayında gerçekleşen etkinliğe, Senato üyeleri, Uluğ Meclisin Yasama Dairesi Vekilleri, Bakanlar Kurulunun, bakanlıkların ve dairelerin başkanları,  kordiplomatik ve Özbekistan’da akredite olan uluslararası organizasyonların temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının aktivistleri katıldı.

Devlet Başkanı Sayın Mirziyoyev, konuşmasında 2017 yılında gerçekleştirilen icraatların sonuçlarına ve 2018 yılında Özbekistan’ın sosyo-ekonomik kalkınma önceliklerine değindi. 2017-2021 yılları arasında Özbekistan’ın kalkınmasının beş öncelikli alan ve bu alanlardaki stratejik planlamalalar, konuşmanın temelini oluşturdu. 1) Devlet sistemi ve sosyal yapının iyileştirilmesi, 2) hukukun üstünlüğünün sağlanması, hukuk ve yasal alanda reformlarına devam edilmesi, 3) ekonominin geliştirilmesi ve liberalleştirilmesi, 4) sosyal alanda iyileştirmeler yapılması, 5) güvenliğin, etnik unsurlar arasında uyumun ve dini hoşgörünün sağlanması ve  dış politikadaki önceliklerin gerçekleştirilmesi, konuşmada ayrıntılı olarak ele alındı.

Sayın Başkanın konuşması, bir anlamda Devlet Başkanının halka geçen yılın raporunu sunması şeklinde oldu. Konuşmada ayrıca Özbekistan’ın gelecekte kapsamlı gelişimi ve kalkınmasına yönelik öncelikli görevlere değinilerek bazı yasal girişimlere işaret edildi. Sayın Başkanın konuşmada değindiği önerisi ile 2018 yılı, “Girişimciliği ve Yenilikçi Fikirler ile Teknolojilerin Desteklenmesi Yılı” olarak ilan edildi.

Özbekistan Devlet Başkanının bu tarihi konuşmasının İngilizce tercümesine pdf dosyası halinde buradan ulaşılabilir (pdf dosyasını açmak için ilk tıklamadan sonra açılan sayfada görülen kırmızı linke tıklamak gerekmektedir).

 

Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: