Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM TO ACCEPT VOLUNTEER APPLICATIONS

Sahipkıran Center for Strategic Research (SASAM) is accepting EVS applications for a volunteer post in a recently approved EVS Project which is entitled as “Hand-in-Hand for a Better Europe”.

In our approved project, a volunteer who has desire for improving his/her research skills and learning Turkey and Turkish culture closely, is going to come Ankara for a period of 10 months. Under this activity, we will provide the volunteer courses on research methods, Turkish and personal development. Afterwards, the volunteer will be asked to conduct various researches on the relations of Turkey and EU countries, immigrants living in Turkey and EU countries and other topics approved by SASAM.

We will publish the volunteer’s research results on our website and will encourage our volunteer to submit his/her research results to the decision making authorities in his/her country and in Turkey.

Applications should be made to bilgi@sahipkiran.org with a motivation letter and a CV, no later than  February 28th, 2017.

Beginning time for the project: May 2017

For more info, please contact with our project coordinator Miss Ayben Okkalı at aybenokkali@gmail.com

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: