Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM İSTANBUL’UN DÜZENLEDİĞİ “YENİ BİR MEDENİYETİN DOĞUM SANCILARI VE AVRUPA’NIN TÜRK İSLAM DÜNYASI STRATEJİLERİ” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİ

SASAM İstanbul Şubesi’nin halka açık etkinliklerinin ilki; MİT Ajanı olduğu iddiasıyla Almanya’da tutuklanan ve 11 ay tecrit altında tutulan Sayın Muhammet Taha GERGERLİOĞLU ve onun Avrupa’nın kalbinde yaşadığı bu insanlık dışı muameleleri “Taş Mezar” ismiyle kitaplaştıran SASAM İngiltere Şubesi Başkanı Sayın Ahmet Ferruh ÖNCÜ‘nün konuşmacı olarak katıldıkları “Yeni Bir Medeniyetin Doğum Sancıları ve Avrupa’nın Türk İslam Dünyası Stratejileri” konulu bir konferans şeklinde gerçekleşti.

Üsküdar Belediyesi’nin katkıları ile 27 Ocak 2017 tarihinde Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ve yoğun bir katılımın olduğu konferansın açılış konuşmasını yapan SASAM İstanbul Şubesi Başkan Vekili Sn. Emre Ali Kodan daha güçlü bir Türkiye için uzman kadroları ile ülke ve millet menfaatleri odaklı çalışan stratejik düşünce kuruluşlarının önemine dikkat çekti. Bu doğrultuda 1 Aralık 2012 tarihinden bu yana SASAM bünyesinde yapılan çalışmalara değinen Sn. Kodan, yeni katılımlar ile bu çalışmaları her geçen gün yaygınlaştırmayı ve arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Şube Başkan Yardımcısı Sn.Yurdal Kılıçer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta, konuşmacılar tarafından ülkemizdeki nihai sorunun sistem sorunu olduğu, sistemin mefkure ve felsefe ile kurulmasının yerleşik kurumların temellerini sağlamlaştıracağı vurgulandı. Bireyi aile, sosyal, iş ve toplumsal çevrelerde ayrı ayrı davranışlar göstermeye zorlayan ve bu sayede özünden ve değerlerinden uzaklaşmasına sebep olan bir rol çatışmasına girmeyi kaçınılmaz hale getiren mevcut batı taklitçisi sistemlerimizin yenilenmesi gerektiği belirtildi. Medeniyet inşasında yalnızca aydınlanma felsefesinin yeterli olmayacağı, insanın ruh, beden ve nefisten ibaret olduğu, ekonomik refah düzeyindeki iyileşmenin kendi tarihi köklerimize ve medeniyetimize dönüşte süreci kolaylaştıracağı dile getirildi. Avrupa nezdinde gelinen noktanın başarılı gibi görünmesine karşın, dünya savaşlarından çıkmış ve milyonlarca insanını kaybetmiş bir bütünlüğün, ancak nihai bir son olarak anlamlandırılabileceğini, ancak Türk İslam Medeniyeti için ise bir başlangıç olarak dahi kabul edilemeyecek boyutta zaafiyetlere sahip olduğunu belirtilmiştir. Kendi medeniyetimizin tarihte kimseye zulüm yapmadığı, merhamet temelli ahlak anlayışına sahip olduğumuz, Batı’nın bu noktada sadece menfaat ekseninde kaldığı belirtilerek Avrupa’nın Türk ve İslam dünyasına bakış açısı ve stratejilerine değinildi.

Program, ‘TAŞ MEZAR’ isimli kitabın yazarı Sn. Ahmet Ferruh Öncü ile kitabın kahramanı Sn.Taha GERGERLİOĞLU’nun kitap imzalama etkinliği ile son buldu.

KONFERANSTAN KARELER:

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: