Twitter Facebook Linkedin Youtube

SN. TAHA GERGERLİOĞLU’NUN KATILIMI İLE “GÜNCEL DIŞ GELİŞMELER” KONULU SÖYLEŞİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 57.si, MİT Ajanı olduğu iddiasıyla Almanya’da tutuklanan ve 11 ay tecrit altında tutulan SASAM İstanbul Şubesi Danışma Kurulu Başkanı Sayın Muhammet Taha GERGERLİOĞLU’nun katılımı ile “Güncel Dış Gelişmeler” başlıklı bir söyleşi şeklinde gerçekleşti.

Sayın GERGERLİOĞLU söyleşide güncel dış gelişmelerin yanında, Almanya’da yaşadıklarına ve Almanya ile ilgili detaylara değindi. Söyleşi sonrasında SASAM İngiltere Şubesi Başkanı Ahmet Ferruh ÖNCÜ’nün kaleme aldığı ve Sayın GERGERLİOĞLU’nun Almanya’da cezaevinde yaşadıkları anlatılan “TAŞ MEZAR” isimli kitabın imza etkinliği ile program son buldu.

SÖYLEŞİDEN BAZI NOTLAR:

Ülkemizde sistemik sorunlarımız var, sistemin bütünlüğünü göremiyoruz. Karşılaştığımız sorunlara karşı çözümlerimiz genellikle tepkisel olmakta. “Kervan yolda düzülür” mantığı ile  meselelere yaklaştığımız için sorunlar yaşıyoruz. Sistem; felsefe ve mefkureden oluşur.

Almanya bizim gibi değil, devletin bir mefkuresi var ve Alman sistemi bu mefkureye dayanılarak dizayn edilmiş. Sistemin aklı var ve ne yapmak istediğini biliyor. Birey, aile, mahalle ve kurumlar müthiş bir entegrasyon içinde işliyor. Batıda bireyler (tabiri caizse) aptal, kurumlar çok zeki iken; bizde bireyler çok zeki ama maalesef kurumlarımız aptal.

Almanya’da halkın tamamı, devletin gözüdür. Toplumun huzuru için herkes polis ve takipçi gibidir.

Almanya’da üç derin akıl var. 1-ABD, 2-Alman milli yapıları, 3-İsrail

Almanya’nın milli aklı, Türkiye  ile ittifakı milli menfaatlerine uygun görüyor. Ama diğer derin akıllara nispetle Alman milli aklını temsil eden kurumların gücü zayıf.

ABD, Almanya’yı işgal etmiş ve Yahudilere satmış gibi bir durum yaşanmakta (Deutsche Bank’ın tamamı Yahudilerin örneğin). Almanlar, Yahudilere karşı aşağılanıyorlar. Bu yüzden de Nasyonel Sosyalistlerin oy oranı %30’lara çıkmış durumda.

Almanya’da 5 milyon Türk yaşıyor. Almanya bizim için adeta Acıvatan gibi. Gurbetçilerimiz ve sonraki kuşaklar, uzun süre orada sahipsiz kaldılar. Gençlerimizin kayboluşunu izliyoruz.

Bugüne kadar 26 medeniyet kurulmuş. Şu an Batı medeniyeti çökme noktasına geldi ve 27. medeniyet doğuyor. Türkiye, oluşturacağı mefkure ile yeni medeniyetin lokomotifi olabilir. İnsanımızın bunu dert edinebilmesi için önce ekonomik olarak belirli bir refah düzeyini yakalaması gerekiyor. Karnı doyan insan, gönül ve zihnî faaliyetlere zaman ayırmaya başlar; kim olduğunu ve hayatın gayesini sorgulamaya başlar.

PROGRAMDAN KARELER:

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: