Twitter Facebook Linkedin Youtube

AMERİKAN BAŞKANININ İLK 100 GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Amerikan Baskanın İlk 100 günü neden çok önemlidir?

Amerika’da seçim dönemi çok sıkı bir mücadeledir fakat zaferi kazanan taraf belli olunca seçilen başkan insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir hükümet kurmalıdır.

Kamu Hizmeti için Ortaklık sivil toplum örgütünün Başkanların Görev Değişimi Merkezi Başkanı David Eagles; “daha önceki başkanlar gibi Donald Trump’ın da detaylı bir 100 günlük plan hazırlayacak, böylece 20 Ocak’daki yemin töreninden sonra Trump yönetimi görevine hazır olarak başlayacaktır” diyor.

Peki neden 100 gün?

Tarihçiler 100 gün kavramını ilk kez Başkan Franklin D. Roosevelt’in 1993’te başarılı bir başkan olmak için bir adım olarak geliştirdiğini belirtmekte. 1993’te Roosevelt göz korkutan ekonomik problemlerle karşı karşıya geldi ve kabinesini yeni programla oluşturması için göreve çağırdı.

100 günlük süre başkanın liderliğinin yeni yeni şekillendiği, bununla beraber gücünün ve liderlik etkisinin dorukta olduğu zamandır.

100 gün içerisinde geleneksel hale gelmiş sağduyuyu olabildiğince fazla göstermek bu dönemde çok önemli diyor Eagles. Dolayısıyla yeni yönetim 20 Ocak’ta bütün Beyaz Saray personelinin yerini almasını ve Ağustos’a kadar senatonun onayını alacak en önemli 150 rolde olacak personeli belirlemeyi amaclar.

İlk 100 günde ne olur?

Trump’ın başkanlığının ilk 100 günü en önemli gündem maddelerini uygulamaya geçirdiği ve bir yandan da federal hükümeti yönetecek ekibini sahaya gönderdiği zor görevler anlamına gelmektedir.

Yeni başkan, bakanları belirler ve 4.000 tane siyasi atama yapar bunların 1.100’ü ABD senatosu tarafından onaylanmalıdır. Yemin töreninden bir ay sonra genelde başkan kongreye bir kaç bin sayfalık federal bütçeyi sunar.

Trump 21 Kasım’da Amerikan Halkı için bir YouTube videosu paylaşarak bazı politika hedeflerini belirtmiş, ilk günden itibaren başkanlık yetkileri kullanıp bir dizi değişiklik yapmayı planladığının altını çizmiştir. Bu değişiklikler arasında, yeni mevzuatlarda kısıtlama ve federal yetkililerin devlet görevlerini bıraktıktan sonra lobicilik yapanlara getirilen beş yıllık kısıtlama bulunmakta.

Başkan seçilen Trump, “benim gündemim basit bir temel üstüne kurulu: her zaman önce Amerika gelir” dedi . “Gerek çelik üretmek olsun, gerek araba üretmek olsun gerek hastalıkları iyileştirmek olsun bir sonraki nesil üretimin ve yeniliğin burada ülkemizde gerçekleşmesini istiyorum.”

Başkan John Kennedy’nin 1961’deki yemin töreninde söylemiş olduğu gibi: “Bütün bunlar ilk 100 günde gerçekleşmeyecek. İlk 1.000 günde de tamamlanmayacak, bu yönetim sırasında dahi hayata geçmeyebilir. Hatta belki de bizim bu dünya üzerindeki yaşam süremize sığmayacak. Fakat bir yerden başlamamız lazım.”

ShareAmerica

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: