Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÖZBEKİSTAN’DA 4 ARALIK 2016 TARİHİNDE YAPILACAK DEVLET BAŞKANLIĞI ERKEN SEÇİMİNİN TEMEL İLKELERİ VE ADAYLAR BELLİ OLDU

Özbekistan, merhum Devlet Başkanı İslam Kerimov’un ardından 4 Aralık’ta devlet başkanlığı için erken seçimlere gidiyor.

Bağımsızlık yılları boyunca Özbekistan’da uluslararası hukuk normlarına, gelişmiş ülkelerin deneyimlerine, Özbeklerin milli değerlerine ve Özbekistan Anayasasına uygun bir seçim sitemi ve mevzuatı geliştirildi. Sürekli bir biçimde ve aşama aşama yapılan reformlar sonucunda, Özbekistan Anayasasının her bir Özbek vatandaşına vermiş olduğu “ülkenin yönetimini seçme ve bu yönetime katılma hakkının” yerine getirilmesini sağlayan, uluslararası standartlara ve demokratik gereksinimlere uygun bir seçim sistemi oluşturuldu.

Özbekistan’da yürürlükte olan kanunlar, seçimlerin demokratik ilkelere ve standartlara uygun olarak yapılmasına imkân vermektedir. Demokratik bir seçimin genel standartlarına uygun olarak; genel ve eşit oy, oylamanın gizliliği ve sayımın açıklığı ilkeleri çerçevesinde seçimler yapılmaktadır.

Bu bağlamda Özbekistan, 4 Aralık 2016 tarihinde yapılacak Devlet Başkanlığı erken seçimi için hazır. Hâlihazırda bu seçim için Özbekistan’ın tüm siyasi partileri, devlet başkanı adaylarını belirlemiş durumdalar. Milli Şahlanış Demokrat Partisi lideri Sarvar Atamuradov, “Adalat” Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov, Halk Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov ile Liberal Demokrat Partisi’nden Özbekistan’ın geçici Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bu partilerin merkez yürütme kurulu toplantılarında alınan kararlarla aday olarak belirlenmiştir.

Özbekistan Devlet Başkanlığı seçimini 40’tan fazla ülkeden 300’e yakın gözlemci izleyecek. 18 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Merkezi Seçim Komisyonu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ile diğer Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları kurumlarına seçimlere gözlemci göndermeleri yönünde davetiye göndererek seçimlerin bağımsız ve tarafsızlığını uluslararası toplumun da görmesini istedi. Uluslararası yabancı gözlemcilerin Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı seçimini izlemek üzere Özbekistan’a gelmesi, seçim sürecinin eşitlik, özgürlük, şeffaflık ilkelerini güçlendirmeye ve bu seçimlerin demokrasi ilkelerine uygun olmasına hizmet edecektir.

Yaklaşık 32 milyon nüfuslu Özbekistan’da 4 Aralık 2016 tarihinde yapılacak Devlet Başkanlığı erken seçiminde 21,5 milyon Özbek seçmenin oy kullanması bekleniyor. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirzo-Uluğbek Abdusalomov, Taşkent’de düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimi için ülke genelinde 14 seçim bölgesi oluşturulduğunu belirterek, yurtdışındaki Özbek vatandaşlarının oy kullanabilmesi için 20’den fazla ülkede 44 seçim sandığı kurulacağını ifade etti. Yurtdışında kurulacak sandıklardan birisi de, Ankara’da Özbekistan Büyükelçiliğinde Özbek vatandaşlarının oy kullanımı için hazır olacak.

.

Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: