Twitter Facebook Linkedin Youtube

ABD’DE TRUMP KARŞITI GÖSTERİLER DÜZENLENİYOR

New York’tan California’ya, Amerika’nın pek çok eyaletindeki kentte kentinde 8 Kasım seçimlerini kazanan Donald Trump aleyhinde başlayan gösteriler Perşembe akşamı da devam etti.

Donald Trump da, Twitter üzerinden kendisine karşı yapılan protestolara tepki gösterdi. Trump şu ifadeleri kullandı: “Oldukça başarılı ve şeffaf bir seçim yapıldı. Ancak şimdi medya tarafından teşvik edilen ve meslekleri protestocu olanlar gösteriler düzenliyor. Hiç de adil değil!”

trump-twitterOregon eyaletinin Portland kentinde, binlerce kişi Perşembe akşamı sokaklardaydı. Polis Teşkilatı’nın verdiği bilgilere göre protestocular pek çok dükkanın vitrinine, araçlara ve kamu mallarına zarar verdi ve havai fişekler kullandı. Polis, göstericilerin ellerinde beyzbol sopalarının da olduğunu söylediği protestoları “isyan” olarak tanımladı.

Oregon Eyaleti Ulaşım Birimi de, pek çok otoyolu önlem almak amacıyla trafiğe kapattı. Polis, kalabalığı dağıtmak için ses bombası ve biber gazı kullandı. Protestocuların, polis ekiplerine sert cisimler atarak karşılık verdiği de görüldü. Polis teşkilatı, ekiplerin öldürücü olmayan yöntemler kullandığını vurguladı. Polis müdahalesi karşısında herhangi bir göstericinin yaralanıp yaralanmadığı bilinmiyor.

Göstericilerin sayısı sabaha karşı azalırken, polis 26 kişiyi tutukladığını açıkladı. Colorado eyaletinin Denver kentinde de polis kent merkezi yakınındaki otoyola trafiğe kapattı.

Denver Polis Teşkilatı, Twitter üzerinden, göstericilerin otoyola çıkıp trafiği engellediklerini duyurdu. Göstericilerin kent merkezine doğru yürüyüşe geçmesine üzerine, otoyol yarım saat sonra araç ulaşımına tekrar açıldı.

Eyaletin, Boulder ve Colorado Springs kentlerinde de göstericiler herhangi bir müdahale olmaksızın gece sonunda dağıldı.

Pennsylvania eyaletindeki Philadelphia kentinde belediye binası yakınlarında toplanan göstericiler de “Trump Bizim Başkanımız Değil”, “Amerika’yı Tekrardan Güvenli Yapacağız” yazan pankartlar taşıdı.

Pek çok eyaletteki göstericiler, Trump’ın seçim kampanyası sırasında kullandığı vaatleri yerine getirebileceğinden korktuklarını ve Donald Trump’ın yabancı ve göçmen karşıtı ve ırkçı olduğunu dile getirdiler.

Büyük bir topluluk da, New York’ta Donald Trump’ın da yaşadığı Trump Kuleleri önünde toplandı. Göstericilerin arasında, “Sevgi nefreti yener” yazan döviz taşıyan ünlü şarkıcı Lady Gaga da vardı.

Göstericilerden biri, Trump’ın “ülkeye yasa ve düzeni getireceğiz” söyleminin, polis teşkilatlarına siyah Amerikalılar’ı daha da hedef haline getirmeleri için bir işaret olmasından korktuğunu söyledi.

San Francisco’da da, okul öğrencileri Trump’ı protesto etmek için sokaklara çıktı. Los Angeles’ta göstericiler, Trump maketini ateşe verirken, California eyaletinin Oakland kentinde göstericiler polise molotof kokteylleri ve havai fişeklerle karşılık verdi. Polis Oakland’da en az 30 göstericinin tutuklandığını belirtti.

.

Kaynak: Amerikaninsesi.com

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: