Twitter Facebook Linkedin Youtube

ÖZBEKİSTAN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ, HEYETİMİZİ SAMARKAND SOFRASINDA AĞIRLADI

Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Ulfat KADYROV, SASAM Heyetinin Özbekistan Büyükelçiliğini ziyaretinde hem bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirmek, hem de Özbekistan’ın kültürel değerlerini sergilemek üzere, heyetimizi Keçiören Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi’nde yer alan Samarkand Sofrası‘na davet etmişti.

7 Ekim tarihinde gerçekleşen davette, Özbek Çadırı temsili oluşturulan ve içerisinde Özbek kültürünü yansıtan objelerin sergilendiği Samarkand Sofrası’nda, Özbek mutfağından leziz yemeklerin ikram edildi. Sonrasında ise Büyükelçilik personeli, SASAM Heyeti ve Özbekistan alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin olması gereken seviyeye çıkarılabilmesi için uygulanabilecek politikalar üzerinde samimi görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantıda;

Sayın Büyükelçi Ulfat KADYROV, Büyükelçilik Müsteşarı Sn.Şöhretcan M. YİĞİTALİEV ve diğer Büyükelçilik çalışanları,

SASAM Heyetinde Başkan Süleyman ERDEM, Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ, Genel Sekreter Mesut Emre KARAKÖSE, Yurtdışı Türkler Masası Direktörü Zafer TEKİN,

Özbekistan Altın Miras Vakfı Türkiye Bölümü Başkanı Süleyman MERDANOĞLU, Prof.Dr. Ertuğrul YAMAN ve Prof.Dr. Fatma AÇIK,

iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik samimi önerilerini dile getirdiler. Dile getirilen öneriler kapsamında çalışmaların başlatılması kararlaştırılan toplantıda,  bu toplantıların devamlı hale getirilmesi yönünde de ortak görüş oluştu.

Sayın Büyükelçi KADYROV ve Büyükelçilik personeline, nazik davetleri ve Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin gelişimi konusundaki gayretleri için teşekkürlerimizi sunarız.

Özbek kültürünü yansıtan otantik ortamı, leziz yemekleri ve güleryüzlü personeliyle toplantıya ev sahipliği yapan Samarkand Sofrası yöneticileri ve personeline de ayrıca teşekkür ediyor, tarihi ve kültürel köklerimizin yer aldığı ve bizden yansımaların görüleceği Özbekistan kültürünü teneffüs etmek isteyen okuyucularımıza bu mekanı ziyaret etmelerini ve Özbek mutfağının leziz yemeklerinden tatmalarını tavsiye ediyoruz.

2-22-1 20161007_134530320161007_135102 20161007_13512020161007_153923

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

  1. […] Özbek dilinden gelme bir kelime olan “Sahipkıran” kelimesini kendi ismi olarak belirleyen Merkezimiz, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin olması gerektiği seviyeye çıkarılmasında üzerine düşeni yapacaktır. Bu yolda ilk adımlar, Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Ulfat KADYROV’un da ilgi ve desteğiyle atılmaya başlanmış ve ilk toplantı Sayın KADYROV’un ev sahipliğinde Samarkand Sofrasında gerçekleşmiştir (İlgili haber için tıklayınız). […]

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: