Twitter Facebook Linkedin Youtube

KIYAMET SURİYE’DE Mİ KOPACAK?

Amarika’nın Sesi adlı internet sitesinde ‘Kıyamet Suriye’de mi kopacak’ başlığıyla yayınlanan analizde, hadisler kaynak verilerek Türk Ordusu’nun Suriye operasyonu değerlendirildi. İşte o analiz;

_______

Bir hadise göre kıyamet, Suriye’nin küçük bir kasabasında çıkacak çatışmayla başlayacak. Bu kasabanın adı Dabık. Halep ilinin Azaz ilçesine bağlı bu kasaba aynı zamanda Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı ordusunun Memlukler’e karşı zafer kazandığı Mercidabık meydan savaşının yapıldığı yer.

Türk Ordusu, Amerikalı askeri danışmanlar ve Suriyeli muhalifler IŞİD’i temizlemek üzere Dabık kasabasında karşı karşıya gelmeye hazırlanıyor.

Türk birlikleriyle Suriyeli muhalifler, Amerikan özel birliklerinin danışmanlığında, Suriye’nin içlerine, özellikle de Dabık kasabasına doğru ilerlemeyi sürdürüyor.

İslami kaynaklara göre, “Armageddon” yani dünyanın sonunu getirecek savaş, Türk sınırına 15 km uzaklıktaki Dabık kasabasında ya da yine iki ülke sınırının yakınındaki Al-Amak’ta, Romalılar’a karşı Müslüman zaferiyle başlayacak.

IŞİD, bu ‘Romalı’ ordusunu koalisyon ve koalisyonun desteklediği güçler olarak yorumluyor. Bunu propaganda aracı yapan IŞİD, “Dabık” adıyla çıkardığı dergide bu savaşa hazır olduğunu iddia ediyor.

Dini inançlara göre, dünyanın sonunu getirecek savaşta Müslüman ordusunun üçte biri kaçacak, diğer üçte biri öldürülecek, kalan üçte biri ise savaşı kazanacak ve İstanbul’u fethedecek.

Amerikan özel kuvvetleri alanda

Adının açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, Amerika’nın Sesi’ne verdiği bilgide, Amerikan özel kuvvetlerinin, Türkiye ve Suriyeli muhalif grupların Dabık kasabasından 20 km uzaklıkta el-Rai’de, IŞİD’i sınır bölgesinden temizlemek için düzenlediği operasyona destek verdiğini söyledi.

Amerikan güçlerinin bir kaç hafta önce bu görevi üstlenmelerine onay verildi ve Pentagon yetkilisine göre birlikler, Türk ordusuyla hareket ediyor.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk ordusu ile Suriyeli Arap muhalif savaşçıların sınırda 5 bin kilometrekarelik güvenli bir bölge oluşturmayı planladığını söylemişti.

Türkiye ayrıca sınır bölgesinden Kürt güçleri de çıkarmak istiyor.

Türk yetkililer, Al-Bab’ı IŞİD’den geri almak için Dabık kasabasından harekat başlatmaya hazırlanan Suriyeli muhalifleri destekleyeceklerini belirtiyor.

Amerikalı bir yetkili, Amerika’nın Sesi’ne, Al-Bab’ın IŞİD için yabancı istihbarat merkezi olduğunu kaydetti. Birçok IŞİD’li Menbiç’ten çıkarıldıktan sonra Al-Bab’a gitmek zorunda kalmıştı.

Türk ordusu Al-Bab’ın geri alınması operasyonuna katılmayacak, muhaliflere havadan destek verecek. Amerikan Özel Kuvvetleri ise Suriyeli muhaliflere danışma hizmeti vermek için yakınlarında olacak. Bununla birlikte Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanlığı Sözcüsü Albay John Thomas kesinlikle Amerikan hava yardımı da olacağını kaydetti.

Thomas, “Amerika için büyük çapta bir hava savaşı olacak, biz yardıma ihtiyacı olan güçlere destek için hazırız” dedi. John Thomas, Amerika’nın her zaman bölgede bulunabilecek özel kuvvetleri savunma hakkı bulunduğunu bildirdi.

Bir Savunma Bakanlığı yetkilisi de Amerika’nın halen Menbiç yakınlarında ve Suriye’de diğer bazı bölgelerde özel operasyon güçleri bulundurduğunu doğruladı.

.

Carla BABBAmerika’nın Sesi

23 Eylül 2016

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: