Twitter Facebook Linkedin Youtube

“GENÇLER BAŞKANLIK SİSTEMİNİ TANIYOR” BAŞLIKLI PROJE KAPSAMINDA ABD VE MEKSİKA’YA DÜZENLENECEK GEZİLER İÇİN MÜRACAATLAR ALINMAKTADIR

SASAM, Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle “GENÇLER BAŞKANLIK SİSTEMİNİ TANIYOR” başlıklı bir proje gerçekleştirecektir.

PROJENİN AMACI

Proje; ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerin, son dönemde ülkemizde sık sık gündeme gelen başkanlık sisteminin iyi birer örneklerini oluşturan ABD ve Meksika’daki ilgili kurumları ve kişileri ziyaret ederek başkanlık sistemini yakından tanımalarını, yerinde gözlem yapmalarını ve bu sistemin ülkemiz için nasıl değerlendirilebileceği konusunda fikir sahibi olarak bu tecrübe ve fikirlerini diğer gençlerle ve ilgili tüm taraflarla paylaşmalarını amaçlamaktadır.

ÇALIŞMA ZİYARETLERİ

Proje kapsamında başkanlık sisteminin uygulandığı Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ve Meksika’ya aşağıdaki içerikte birer çalışma ziyareti düzenlenecektir;

a) ABD Çalışma Ziyareti: ABD’ye düzenlenecek çalışma ziyaretine 9 üniversite öğrencisi ve mentör olarak öğrencilere yardımcı olmak üzere her 3 öğrenci için birer SASAM Uzmanı olmak üzere toplam 12 kişi katılacaktır. ABD çalışma ziyareti, yol hariç 10 gün sürecek ve bu sürede Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC ile New York, Massachusetts ve New Hampshire eyaletlerinde başta Kongre, Beyaz Saray, Yüksek Mahkeme (Supreme Court), eyalet başkentleri ve eyalet valilikleri olmak üzere çeşitli kamu kurumları, üniversiteler ve düşünce kuruluşlarına çalışma ziyareti düzenlenecektir.

Planlanan Gezi Tarihi: 24 Nisan – 4 Mayıs 2016

b) Meksika Çalışma Ziyareti: Meksika’ya düzenlenecek çalışma ziyaretine 6 üniversite öğrencisi ve mentör olarak öğrencilere yardımcı olmak üzere her 3 öğrenci için birer SASAM Uzmanı olmak üzere toplam 8 kişi katılacaktır. Meksika çalışma ziyareti, yol hariç 6 gün sürecek ve bu sürede Meksika’nın başkenti ile civarındaki eyaletlerde çeşitli kamu kurumları ile üniversiteler ziyaret edilerek Meksika’da uygulanan başkanlık sistemi incelenecektir.

Planlanan Gezi Tarihi: 24 Nisan – 1 Mayıs 2016

HANGİ MASRAFLAR KARŞILANACAK?

Her iki gezi programına katılacak öğrencilerin Ankara’dan gidiş-dönüş uçak masrafları ile gezi programı süresince tüm ulaşım, konaklama ve yemek masrafları, proje bütçesinden karşılanacaktır. Ayrıca vize alabilmek ve geziye katılmak koşuluyla, 500 TL’ye kadar vize, sigorta ve harç pulu masrafları, proje bitiminde katılımcılara ödenecektir. Pasaport masrafları, proje bütçesinden karşılanmayacaktır. Geziye katılmak için müracaat edip seçilen adaylar, aşağıda belirlenen tarihe kadar vizelerini kendi bütçeleriyle alacaklar, belirlenen tarihe kadar vize alamayan adayların yerini, yedek adaylardan seçilenler alacaktır. Vize alamayan ve dolayısıyla geziye katılamayan adayların vize masrafları karşılanmayacaktır. Vize alıp geziye katılan adaylara ise; proje bitiminde vize, sigorta ve harç pulu masrafları için maksimum 500 TL’ye kadar ödeme yapılacaktır.

ÖNEMLİ TARİHLER

(Programın netleşmesi aşamasında gezi tarihlerinde değişiklik olabilecektir. Herhangi bir değişiklik olduğu takdirde, müracaat sahiplerine derhal bilgi verilecektir.)

ABD Gezi Tarihi: 24 Nisan – 4 Mayıs 2016

Meksika Gezi Tarihi: 24 Nisan – 1 Mayıs 2016

Her iki gezi için son müracaat tarihi: 2 Aralık 2015

Her iki gezi için son vize alma tarihi: 15 Ocak 2016

MÜRACAAT ŞARTLARI VE YÖNTEMİ

ABD çalışma ziyaret için 9, Meksika çalışma ziyareti için 6 kontenjan bulunmaktadır. Müracaat için herhangi bir bölüm kısıtlaması olmaksızın, sadece üniversite öğrencisi olma şartı aranmaktadır. Yabancı dil bilgisi, şart olmamakla birlikte artı puan olarak değerlendirilecektir. Programa müracaat etmek isteyen üniversite öğrencilerinin, talep formunu (form için tıklayınız) doldurarak en geç 2 Aralık 2015 Çarşamba günü akşamında kadar elden Merkezimize ulaştırmaları veya bilgi@sahipkiran.org adresine göndermeleri gerekmektedir.

Talebin kontenjandan fazla olması halinde; Sahipkıran AKADEMİ üyesi olmak, SASAM’da staj yapmış ve/veya SASAM etkinliklerine katılmış olmak ve ABD gezisi için iyi derecede İngilizce, Meksika gezisi için ise iyi derecede İspanyolca biliyor olmak, artı puan olarak değerlendirilecektir.

Asil ve yedek listeler, en geç 9 Aralık 2015 tarihine kadar web sitemizden duyurulacaktır.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: