Twitter Facebook Linkedin Youtube

“SEÇİM SONUÇLARI VE SONRASI” KONULU ÇALIŞTAYIMIZ GERÇEKLEŞTİ

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık eğitim ve söyleşi programlarının ondokuzuncusu; 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonuçları, muhtemel hükümet senaryoları ve bu senaryo olasılıkları üzerine analizlerin yapıldığı çalıştay şeklinde gerçekleşti.

Eğitim seviyesi olarak en az üniversite öğrencisi düzeyinde bulunan katılımcılarla değerlendirmeye geçmeden önce, analiz çalışması yapılırken dikkate alınması gereken hususlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Olasılıklar belirlenirken, barajı aşan partilerin bugüne kadar ilan ettikleri kırmızı çizgilerin ve özellikle de çözüm sürecinin geldiği noktanın dikkate alınması gerektiği üzerinde uzlaşıldı.

Bu hususlar dikkate alınarak muhtemel hükümet senaryolarının olasılıkları, aşağıdaki şekilde belirlendi. %18 ihtimalle oransal olarak 4’üncü sırada yer almakla birlikte, HDP destekli AK Parti azınlık hükümeti olasılığı, katılımcılar arasında en fazla “ilk olasılık” olarak görülen (frekansı en yüksek) seçenek olarak görüldü. En fazla “ilk olasılık” olarak görülen 2. seçenek ise, AK Parti ve MHP koalisyonu seçeneği olarak belirlendi. Azınlık hükümeti kurulması durumunda ömrünün 1-2 sene kadar, koalisyon hükümeti kurulması durumunda ise ömrünün 2-3 sene kadar olma ihtimali yüksek görüldü.

AZINLIK HÜKÜMETİ SEÇENEKLERİ VE OLASILIKLAR

MHP destekli AK Parti azınlık hükümeti – %3 ihtimal

HDP destekli AK Parti azınlık hükümeti – %18 ihtimal

MHP ve HDP destekli CHP azınlık hükümeti – %3 ihtimal

AK Parti destekli CHP azınlık hükümeti – %0,5 ihtimal

HDP destekli CHP ve MHP azınlık koalisyon hükümeti – %2,5 ihtimal

KOALİSYON HÜKÜMETİ SEÇENEKLERİ VE OLASILIKLAR

AK Parti ve HDP koalisyonu – %20 ihtimal

AK Parti ve MHP koalisyonu – %29 ihtimal

AK Parti ve CHP koalisyonu – %25 ihtimal

CHP, MHP ve HDP koalisyonu – %1 ihtimal

ÇALIŞTAYDAN KARELER

IMG-20150609-WA0023IMG-20150609-WA0003IMG-20150609-WA0005IMG-20150609-WA0013

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: