Twitter Facebook Linkedin Youtube

POLİSLER, SORUNLARINI DİLE GETİRMEK İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Emniyet Teşkilatı Çalışan ve Emekli Mensupları ile Teşkilat Mensupları Yakınları Platformu üyeleri, bugün (14 Ocak Çarşamba) Türkiye Büyük Millet Meclisi Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yaparak önemli sorunlarını dile getirdiler ve bu sorunların bir an önce çözümünü talep ettiler.

Halen görevde olanlar, emekli olanlar ve bunların aileleri ile birlikte yaklaşık 2 milyona ulaşan bir kitlenin sorunlarını duyurmak ve sorunların çözümü için çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Emniyet Teşkilatı Mensupları Sendikası’nın (EMNİYET-SEN) kapatılması üzerine oluşturulan platform adına Emekli Gazi Polis Memuru Abdurrahman YILMAZ, şu taleplerini dile getirdi:

basin1- Mesai Saatleri Sorunu: Uluslararası sözleşmelerde ve yasal mevzuatta aylık 180 saat çalışma saatinin baz alındığı ve bu nedenle 180 saatlik sürenin aşılması halinde fazla mesai saati başına ek mesai ücretinin ödenmesi gerektiği belirtilmiş olmasına rağmen, Emniyet Teşkilatı 12/24 çalışma sistemiyle 240 saat çalıştırılmakta, hatta çoğu bölgede 12/12 sistemiyle çalıştırılmaları sonucu 300 saat mesai yapmaktadır ve bunun karşılığında kendilerine herhangi bir ek mesai ücreti de verilmemektedir.

2- Ek Gösterge Sorunu: Ek göstergeleri 2200 olarak belirlendiğinden, emekli olduklarında maaşları %60 oranında düşmektedir. Bu da, neredeyse tamamı üniversite veya yüksekokul mezunu olan polislerin ciddi boyutta sıkıntılar çekmesine sebep olmaktadır. Bu noktada emekli ve çalışan polislerin en büyük beklentisi ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasıdır.

3- Mevzuat Sorunu: Kanunlaştığı dönemin şartlarına göre şekillenen 1934 tarihli Emniyet Teşkilat Kanunu, günün ihtiyaçlarına cevap vermediğinden, yenilenmelidir.

"POLİSLERİN ÖZLÜK HAKLARI SORUNU" Okumak için tıklayınız.

POLİSLERİN ÖZLÜK HAKLARI SORUNU” Okumak için tıklayınız.

Platform sözcüsü Abdurrahman YILMAZ, yukarıdaki sorunlara ilaveten, zaten kapatılmış olan sendikaya üye oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen meslektaşlarının görevlerine iade edilmesi gerektiğini de ifade etti.

SASAM olarak, güvenliğimiz için çabalayan Emniyet Teşkilatı mensuplarının sorunlarının ivedilikle çözülmesini diliyor, Teşkilat mensuplarına başarılar ve kolaylıklar diliyoruz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: