Twitter Facebook Linkedin Youtube

RUS EKONOMİSİ ÇÖKÜŞTE!

Rusya’nın şok faiz artırımı, Rubledeki düşüşü frenleyemedi. Dolar/Ruble, ilk kez 80 seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Rusya’da Merkez Bankası’nın faiz artırım kararına karşın dolar ve avro, rekor yükselişine devam ediyor. Rusya’da serbest piyasada Dolar 72,6 ve Avro 90 Ruble seviyesinden işlem görüyor. Gün içi Avro 100 Rubleyi aşarken, Dolar 80 Ruble seviyesini aştı. Moskova Borsası yüzde 11,67 kayıpla 600 puanın altına gerilerken, bu seviyeler 2009 Mart ayından bu yana görülen en düşük değer oldu.

Rusya’da Dolar kuru, yaptırımlardan önce Mart başında 36 Ruble seviyesinde işlem görüyordu. Bugünkü artışlarla beraber Dolar, 9 ayda iki kat artmış oldu. Resmi döviz kuruyla serbest piyasa kuru arasındaki fark, pazartesi akşamı %6 seviyesine ulaştığında (kara borsa oluşma sinyali) kritik karar alındı ve Rusya Merkez Bankası, dün geç saatlerde olağanüstü toplanarak Rusya’da son yılların rekor seviyesine çıkan Dolar ve Avronun durumunu ele aldı. Toplantı sonunda faiz oranlarının yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye çıkartılmasına karar verildi. Güne faiz artırımı kararıyla başlayan piyasalar, bu karara olumlu tepki gösterse de Rublenin güçlenmesi kısa sürdü.

Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Rusya’da yaşanan döviz hareketlerini; “Piyasada gördüğüm son 17 yılda ve Rusya’yı takip ettiğim 26 yıl içinde böyle döviz hareketi görmedim” diye yorumladı. Rusya’da yaşanan bu hareketi, cari açığı fazla veren ve büyük döviz rezervi olan bir ülkede geçtiğine dikkat çeken Ash; “Ruble’nin Dolar karşısında 80’e çıkması, petrol fiyatları kadar Merkez Bankası’nın Putin’in yanlış politikalarını da gösteriyor” diye konuştu.

Kaynak: AA ve Hürriyet

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: