Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRKİYE’NİN YENİ KABUSU: HALEP

Tüm dünyanın Kobani’ye odaklandığı şu günlerde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün tehditi altında bulunan bir kent daha var: Halep. IŞİD’in Kobani kuşatması, tüm dikkatleri bu yöne çekerken, Halep ve çevresinde Esad güçlerinin kuşatma operasyonu da sürüyor.

Son olarak Halep’in batısında bulunan ve muhaliflerin tek ulaşım yolu olan Handarat-Sifet bölgesine saldıran ordu güçleri ile muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Fransa Paris’e yaptığı günübirlik çalışma ziyaretinden dönerken uçakta gazetecilere ‘asıl tehlikede bulunan kentin Halep olduğu’nu vurgulamıştı.

Peki neden Halep tehlikede ve Halep’in IŞİD ve Ortadoğu için kritik önemi nedir? İşte cevabı…

HALEP DÜŞERSE NE OLUR?

Muhaliflerin tek ulaşım yolu olan Handarat-Sifet bölgesine saldırıların sonucu olarak Handerat düşerse, Halep rejim tarafından dört bir yandan tamamen kuşatma altına alınmış olacak ve kentin içinde kalan muhaliflerin dışarı ile bağlantısı kopacak.

BÖLGE ESAD GÜÇLERİNİN ELİNE GEÇERSE…

Suriyeli muhalif grupların Halep’in merkeziyle olan bağlantısı, Leyramon bölgesiyle Handerat arasında kalan 4 kilometre genişliğindeki dar bir koridor vasıtasıyla devam ediyor. Bölgenin Esad güçlerinin eline geçmesi durumunda muhaliflerin geçiş güvenliği tamamen ortadan kalkacak. Bu durumda daha önce Guta, Yermuk ve Humus’tan sonra Halep de rejim tarafından tamamen ablukaya alınmış olacak.

Al Jazeera’nin yaptığı analiz-derlemeye göre, Türkiye’ye oldukça yoğun, büyük bir göç kapıda… Rejimin Suriye’nin en büyük kenti Halep’i kuşatması durumunda kentteki insani durum daha da kötüleşecek. Halep kuşatılırsa muhaliflerin Suriye genelinde aktif savaş yürüttükleri hiçbir büyük kent merkezi de kalmayacak ve rejim ŞİD’in elindeki Rakka ve Dey Ez-Zor dışında Suriye’deki bütün kentlerde kontrolü büyük oranda ele geçirmiş olacak.

SURİYE’NİN EN STRATEJİK KENTİ :HALEP

Halep aynı zamanda kuzey Suriye’nin en stratejik kenti durumunda. Rejimin Halep’i kontrol altına alması durumunda muhaliflerin Suriye’nin derinlerine inme imkanı da büyük oranda ortadan kalkacak.

O HAT TÜRKİYE İLE MUHALİFLERİN TEK BAĞLANTI NOKTASI

Halep’ten başlayıp Kilis’e uzanan 80 kilometrelik hat aynı zamanda muhaliflerin Türkiye ile tek bağlantı noktasını oluşturuyor ve bu hat boyunca yayılan bölgelerde hâlâ büyük bir nüfus yaşıyor. Halep’in tamamen rejimin kontrolüne geçmesi bir yandan muhalifleri Türkiye sınırına doğru çekilmek zorunda bırakacak, bir yandan ise Türkiye’ye doğru büyük bir göç dalgasının yaşanmasına neden olacak.
Şam rejimi daha önce de Humus’ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Gazeteport – Haberin orijinali için tıklayınız.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: