Twitter Facebook Linkedin Youtube

MISIR’DAKİ İDAM KARARLARINI KINIYORUZ!

Mısır’da geçen ay 529 kişi hakkında idam kararı verilmesinden sonra, şimdi de 683 kişi hakkında daha idam kararı verilmesini esefle kınıyoruz.

Demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş devrik Cumhurbaşkanı Mursi lehine yapılan gösteriler esnasında, Minya eyaletinde bir karakola yönelik düzenlenen ve 1 polis memurunun öldüğü elim hadiseyle ilgili olarak 683 kişiye idam cezası verilmesi, vicdan sahibi hiçbir insan tarafından adil bir yargı kararı olarak kabul edilemez. Meşru bir devlet başkanının darbe ile devrilmesini, barışçıl gösterilerle protesto ettikleri için yargılanan Mısır vatandaşlarının; değil idam veya müebbet hapis cezası almaları, bir gün dahi özgürlüklerinden mahrum bırakılmaları, vicdanlara sığmamaktadır.

Her halinden siyasi olduğu belli olan bu yargı kararlarının, dost ve kardeş ülke Mısır’da iç huzursuzluklara ve istikrarsızlıklara neden olacağı aşikârdır. Ortadoğu’da ve genel olarakİslam ülkelerinde yaşanan kargaşalara bir yenisinin eklenmemesini ve kardeş ülke Mısır’da istikrarlı, demokratik ve adil bir yönetimin kurulmasını temenni ediyor, vicdanların kaldırmadığı bu gibi siyasi yargı kararlarının bir an önce düzeltilerek Mısır’ın huzur ve sükûna kavuşmasını arzu ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (SASAM-DER)

.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: