Twitter Facebook Linkedin Youtube

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI MAĞDUR!

Sahipkıran Haber- Daha önce Tıbbi Sekreterlik Önlisans Mezunlarının Feryadı başlıklı haberimizde konu edilen sorunun bir benzerine ilişkin bir mesaj daha aldık. Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü mezunu bir okuyucumuzun mesajını aşağıda ilginize sunuyoruz.

Bu vesileyle; kalkınmada en önemli unsur olan insan kaynakları yönetimine dair bir an önce bir strateji hazırlanmasının, önümüzdeki yıllarda hangi alanlarda insan kaynağına ihtiyacımız olduğunun belirlenmesinin ve yükseköğretim kurumları bölümleri ile kontenjanlarının bu verilere dayanarak tekrar revize edilmesinin gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Konuyla ilgili Merkezimize ulaşan mesaj şöyle;

“Ben Sağlık Hizmetleri M.Y.O’da Sağlık Kurumları İşletmeciliği (ÖNLİSANS) okudum. Bu bölüm Türkiye geneli yıllardan beri açılmış olup açıldıktan günümüze kadar bu bölümün okutulmasına dair teşvikler yapıldı ve bu bölümü okuyan bütün öğrenciler ve ben, gelecek kaygıları içerisindeyiz. Bu bölüme kanarak üniversite okuyan öğrenciler olarak hiçbir yerde bir çıkış kapısı bulamıyoruz. Bu bölümden atama ve kadrolu alımlar açısından geleceğimiz tamamen kapatılmış durumdadır. Türkiye geneli üniversitelerde bu bölümün (mağdur) öğrencilerine verilen bilgiye göre bu bölümün amacı: çeşitli sağlık kurumlarında orta ve üst düzey yönetim elemanı yetiştirmektir. Ancak öğrencilerin karşısına söylendiği gibi hiçbir şey çıkmadı bu bölümü bitirenler hepsi boşta kaldı ve hala boşta kalıp mağdur durumdalar. Bu bölümün yaklaşık 45 üniversitede eğitim gören öğrencisi var.

Daha önce Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na Giden No: 02.11.2012 – 47888 sayılı belge ile Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü öğrecilerinin mağduriyetinin giderilmesi için bu bölüm mezunlarına Sağlık Teknikeri unvanı verilmesi istenmesine rağmen aynı yıl içinde 2012/2 tercih kılavuzunda DİĞER HUSUSLAR Bölümünün 3.12 maddesinde yer alan ‘’Yerleştirme işlemleri, adayların mezun oldukları unvanlara göre değil, mezun olunan alan/program esas alınmak suretiyle yapılmaktadır. (Örneğin; nitelikleri arasında (3017) “Hemşirelik, Sağlık Memurluğu veya Sağlık Teknikerliği ön lisans programlarının birinden mezun olmak.” koşulu aranan kadro ve pozisyonlara ilgili programlardan mezun olan adaylar başvurabilecek, diğer programlardan Sağlık Teknikeri unvanıyla mezun olanlar başvuramayacaktır.)’’ hüküm uyarınca mağduriyet devam etmiştir. Hala hiçbir çıkış kapısı bulunmadığını ve mağduriyetinin giderilmesini istemekteyiz.

Çalışma alanları çok geniş olmasına rağmen (kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, sağlık araştırma merkezlerinde, ilaç ve tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında v.b) bu gibi kurum ve kuruluşlarda sağlık kurumları işletmeciliği eğitimini görmüş öğrencilerin atanması lazımken çeşitli bölümlerden mezun diğer insanlar alınmakta ve bizler mağdur edilmekteyiz. Binlerce öğrencilerin bu bölümü bitirmek için emek ve zaman harcadıkları ve hiçbir şekilde emeğin karşılığını alamadıklarını bildirip mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.

Sonuç olarak bu bölüm mezunları için KPSS ve diğer sınavlarda kadro açılmasını istiyoruz ama kimseye sesimizi duyuramadık. akime bimere, sağlıkta buluşma noktasına, e-devletten cumhurbaşkanına, sağlık bakanlığı ve bağlı kurumlarına ve tanımadığım bir çok kişiye konu ile alakalı yazdım, mektup bile yolladım, defalarca msj attım. Devlet hastanelerinde taşeron işçilik için bile CV bıraktıysam da kimse geri dönmedi.

Bu bölüm, yaklaşık 45 üniversitede var ve HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI, İKTİSADA GİRİŞ I, İŞLETME İLKELERİ, MATEMATİK I, TIBBİ DOKÜMANTASYON, TIBBİ TERMİNOLOJİ, İKTİSADA GİRİŞ II, MATEMATİK II, SAĞLIK HİZMETLERİ PAZARLAMASI, SAĞLIK HUKUKU, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, SAĞLIK KURUMLARI YÖNETİMİ I, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I, MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ, SAĞLIK KURUMLARINDA MALİYET YÖNETİMİ, SAĞLIK KURUMLARINDA KALİTE YÖNETİMİ, HASTANE YÖNETİM VE ORGANİZASYON gibi dersler öğretilmekte.

Mağduriyetimizle ilgili birçok imza kampanyası düzenledik hali hazırda imzalanmış 1000 den fazla imza var ama ne ilgilenen ne de duyan var. Bunalımdayız, 2009 mezunuyum ama hala atanamadım. KPSS puanım 82.202 ama her alımda gözü yaşlı kalmaktayız. Lise mezunu sağlıkçı arkadaşlar, ev araba bile aldılar ama biz şu anda açıköğretim harç paramızı bile zor yatırmaktayız. İster inanın ister inanmayın yani devlet kadro bile vermesse de taşeron olarak dahi işe başlamak istiyoruz

Biz de rıskımızı kazanmak için çalışmak istiyoruz. Lütfen bu mesajımızı yayınlayarak, sesimizi duyurun. Teşekkürler.”

Bölüm mezunlarının mağduriyetine dair “Mezun çok, Atama Yok!” başlıklı bir haber de şöyle:

"ÜNİVERSİTELERİMİZ VE YÜKSEKÖĞRETİMDE MEVCUT DURUM" Okumak için tıklayınız.

“ÜNİVERSİTELERİMİZ VE YÜKSEKÖĞRETİMDE MEVCUT DURUM” Okumak için tıklayınız.

“Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Kod: 3049) bölümü mezunları, yüksek puanlarla üniversiteye yerleştiklerini ve iki yılda çok iyi bir eğitim aldıklarını belirterek atamalar yönünden mağdur durumda olduklarını ifade ediyorlar. KPSS yerleştirmelerinde bu bölümü bitirenlerden herhangi bir alım yapılmadığını belirten adaylar, sadece 3001 (Meslek yüksekokullarının herhangi bir alanından mezun olmak) kadrolarını tercih ettiklerini, 3001 kadroların da sınırlı sayıda olmasından kaynaklı çok büyük bir sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Sağlık Kurumları İşletmecisi unvanı ile kurumların personel ihtiyacının karşılanması, personelin verimli bir şekilde çalıştırılması, gereken araç – gereç vb. satın alınması, çalışmalarının planlanması ve etkin bir biçimde yürütülmesi gibi işler yapacak olan mezunlar hastanelerde son derece faydalı olacaklarına inanıyorlar.Ayrıca YÖK’ün 10.10.2012 tarihli 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca aldığı kararda Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunlarına “Sağlık Teknikeri” unvanının verildiğini hatırlatan adaylar, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istiyor.”

SASAM olarak, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü mezunlarının mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini diliyoruz.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi – SASAM

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (37)

 1. Mahmut Sami Özcan dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği okuyan birisi olarak sorunlarımızın dile getirilmesinden ve önemsenmesinden dolayı teşekkür ederim…

 2. umutsuz sağlıkçı dedi ki:

  GERÇEKTEN HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR CABALAR KİMSE İLGİLENMİYOR HİÇ BİR SİYASETCİ BÜYÜĞÜMÜZ İLGİLENMİYOR ASLINDA HERKES ATINI OYNATIYOR BİZ ÜZÜLEREK VE ÇARESİZCE MAĞDURİYETİMİZE SES BİLE ÇIKARAMIYORUZ BURDAKİ YORUM SAYISINDA DA BELLİ DEĞLİMİ

 3. bende sağlık kurumları işltmclğini okuyorum,ama ortada hukuksal bir çelişki var.bu bölüm çok sıkıntılı.umuyoruz buna biran önce çare bulunur ve maduriyetimiz ortadan kalkar..

 4. cemre ateş dedi ki:

  Bende bu bölümü istiyordum ama bunları okuyunca vazgectiim

 5. hasan dedi ki:

  Aslında bu konuya münhasıran şu söylenebilir. Herkesin işi zor ama anlaşılan bu bizim iş daha zor zaten beşeri sermaye teorisi mağduru idik bir de bu çıktı ne yapalım bir Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunu olarak şunu söyleyebilirim. Okuduğum bu bölümü severek ve içtenlikle okumuştuk. Ancak ardınca gelen hayal kırıklığına katlanmak da varmış ne yapalım sesimiz duyulmalı ama ne zaman?

 6. merve dedi ki:

  bende bu bölümü bitirdim yeni mezunum ve ne yapacağımı bilmiyorum hala bi umutla atama bekliyoruz lütfen duyun sesimizi…

 7. fatih dedi ki:

  yazılanları okudum ve çok üzüldüm malum hayat şartları evde anne ve babanın çalışma zorunluluğu doğurduğundan eşimide bu bölüme yazdırdım. inşallah bir sağlık kurumunda iş bulabilir yoksa zaman ve para kaybından başka birşey olmazzzz.

 8. Tuna dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği okuyan biri farklı ünvanlarla atanamıyor mu? Bilgisayar işletmenin, memur, sağlık memuru ve gibi?

 9. selçuk dedi ki:

  bende busene açıktan bu bölümü tercih ettim fakat bu yorumlardan sonra okumam galiba

 10. mısra dedi ki:

  ben tarih bölümü okuyorum(2.sınıfa geçtim) bu yıl sınava girdim açık öğretimden sağlık kurumları işletmeciliği geldi 2 üniversiteyi de okusam zorlanır mıyım bu bölümü okuyup okumamakta kararsızım hangisi daha avantajlı bilenler yardımcı olabilir mi

 11. Fatma Karakan dedi ki:

  Lutfen atama lutfen devlet artık bize el uzatsin:(

 12. Ömür Öner dedi ki:

  Arkadaşlar yakın bir zaman diliminde bursanın inegöl ilcesinde büyük bir kamu hastanesi acılacak ve devlet erkanları oraya gelecek tüm mezunlar tek bir yütek olalım ve orda acılışta sesimizi duyuralım unutmayın aglamayan cocuga meme vermiyorlar..

 13. samet dedi ki:

  SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ Bölümü okuyanlara yazık ettiler ne yapalım sesimizi duyurmak için diyeceğiz ancak duyulmuyor. Ya da biz de dahil hepimiz sesimizi duyuramıyoruz. Güzel bir Akademik yaşam ve her zaman içerisinde barındırdırdığı araştırma ve buluş yanlısı onca kimse ve dahil ben de artık sanki unutulmuşluğun gölgesinde artık dinlenenler ya da o gölgeyi terkedenlerden olduk ve bu bizim hayretimiz oldu oysa daha iyi olabilirdi

 14. Tugba Inci dedi ki:

  tuba inci
  bende sağlık kurumu işletmeciliği okumakta olan birisi olarak bu adaletsizliğe yeter diyorum. madem atama yok bu bölümü kapatıp o kadar öğrenciyi mağdur etmesinle

 15. Remzi Alak dedi ki:

  bizim yapmamız gereken işi konusu ile ilgili olmayan adamlar yapıyor adelet nerdesin ???!!!

 16. Gonca dedi ki:

  3049 kodlu Önlisans Sağlık Kurumları İşletmecileri olarak “Sağlık Teknikeri” unvanımızla mutlaka kadro istiyoruz. Bizim yerimize sağlık kuruluşlarında okulunu okumayanlar görev almasın artık!

 17. Sezen Uz Kol dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans yıllardır ''0'' atama ve yüksek puanlarla atama bekliyor…hakkımızı ve adalet istiyoruz…

 18. Meryem Ilker Zorlu dedi ki:

  Saglik kurumları işletmeciliği onlisans mezunları olarak yıllardır atama bekliyoruz ama tekbir atama bile olmuyor 80ustu puanlarla açıkta kalıyoruz.yeter artik bu seneki KPSS puanlarimizda boşa gitmesin.mağduriyet imiz hiderilsin hak ettiğimiz kadrolar verilsin..

 19. Aziz Erat dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği mezunları olarak emeklerimizin heba olmasını istemiyoruz. Bizlerde artık atanıp normal insanlar gibi hayatlarımızı düzene sokmak istiyoruz.

 20. Şeyda Ozen AY dedi ki:

  Sağlık kurumları işletmeciliği mezunu olarak çok mağduruz.Artık açılsın bizlere de kadro.Boşunamı okuduk bu bölümü?Sesimizi duyun artık yetkililer kadro açın!!!

 21. sağlık kurumları işletmeciliği ön lisans mezunları atanmak istiyor duyulsun artık sesimiz

 22. Remziye Ekinci dedi ki:

  3049 sağlık kurumları işletmeciliği önlisansın yıllardır süren mağduriyetimizin giderilmesini ve hakkımız olan kadroları artık bizlere verilmesini istiyoruz

 23. Aliye Kaval Gün dedi ki:

  Bir an önce dikkate alınır diye ümit ediyorum

 24. yasemin dedi ki:

  artık yeter ya kadro açın yazık boşuna okumayalım

 25. hatice dedi ki:

  ya bi kadro açın yada bu bölümü kapatın artık yeter okuduğuma bin pişmanım

 26. yeşim dedi ki:

  Daha geçenlerde Sayın Müezzinoğlu bi programa katıldı da sorulan soruyu geçiştirdi.Devletle sınırlamayın kendinizi diye.Özel sektörde ne kadar değer görüyoruz ki onada alınan yokda. Daha ne yapalım bilmiyorum bu kadar insanın vebalini nasıl verecekler bilmiyorum.Açiyosanız bu bölümü ya bi kadro verin ya da kapatın artık.Görün artık! duyun artık sesimizi !

 27. mustafa cice dedi ki:

  arkadaşlar bizim devletimiz bu bölümü görmuyor bile sanki hiç bu bölümü açmamiş gibi davraniyor ,alim olmayacatiysa niye açti bu bölümü sesimizi duyuralim artik….

 28. mustafa cice dedi ki:

  artik isyanlardayiz hiç bir yerde bizi almiyorlar …iş siz kaldik hiç bir gelecek kuramiyoruz ….

 29. İDRİS dedi ki:

  sağlık kurumları mezunuyum kpss den 80 aldım amabir anlamı olmadıktan sanra adamlar 60 65ile atanıyor biz ise boşuna okuyoruz adalet bumu ? BAŞKALARININ HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN Mİ VARIZ ?

 30. hlyaaaaa dedi ki:

  boşuna mı okuduk hakkımız sorulsun bu ne yaaa yetr artk allahtan korkun

 31. Topraknaz Sevim dedi ki:

  bende bu yıl bu bölümü okuyacağım arkadaşlar acaba okumasammı

 32. Fatma Karakan dedi ki:

  atama istiyoruz lutfen sesimizi duyun.

 33. Cumali Demirel dedi ki:

  merhaba ben saglık kuruları işletmeciliği okudum atama bekliyorum saglık teknikeri olarak kadro gelece denildi ama hala bir haber yok duyun sesimizi lütfen emeklerimiz bosamı yoksa

 34. Gürkan Akyol dedi ki:

  Çok mu sıkıntılı bu bölüm

 35. Özlem Erdem dedi ki:

  Arkadaslar zaten birakin 80 i 85 90 la atanamayan bölümler var bence hedefimizi yüksek tutmaliyiz çözüm bu yoksa atanma problemi yillar yili bulur malesef mezun oluruz en fazla

 36. Safiye Ctn dedi ki:

  Bende sağlık kurumlari işletmeciliğini okuyorum ya madem atama yok bu bölümü nie açtıniz bizim emeğimize yazık değilmi zaten maddi durumumuz iyi değil sıkıntı içerisindeyiz bari atamamız olsun yeter artık Maduruz sesimizi duyun lütfennnnnn

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: