Twitter Facebook Linkedin Youtube

“YENİ KAZAKİSTAN: YENİLENME VE MODERNİZASYON YOLU” BAŞLIKLI YUVARLAK MASA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde SASAM ve ANKASAM temsilcilerinin katılımıyla “Yeni Kazakistan: Yenilenme ve Modernizasyon Yolu” konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan SAPİYEV’in göreve başlamasından sonra alanında ilk etkinlik olma özelliği taşıyan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert TOKAYEV’in Türkiye ziyaretinin hemen arkasından düzenlenen toplantıda önemli analizler yapıldı. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan SAPİYEV tarafından yapılan açılış konuşmasında ikili işbirliğine ilişkin hususlar ele alındı. TBMM Türkiye-Kazakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili ve Van Milletvekili İrfan KARTAL ise ülkelerimiz arasındaki tarihi bağlar doğrultusunda kardeşliğimizi geliştirmemiz gerektiğini vurguladı.

SASAM Başkan Yardımcısı ve Türkiye Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı Cesurhan TAŞ’ın moderatörlüğünü üstlendiği yuvarlak masa toplantısında Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Erol “Değişen Küresel Jeopolitikte Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Yeni Kazakistan Modeli” başlıklı konuşmasını yaptı. Sn. Erol konuşmasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in jeopolitik yaklaşımının uluslar arası sonuçlarını değerlendirdi.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE “Yeni Kazakistan Hedefleri ve Reformlar” başlıklı sunumunda Kazakistan’da devam eden reform hareketini analiz etti. Anayasal, idari, hukuki ve siyasi reform süreçlerini ele alan Karaköse; Ocak olaylarına da değinerek bir takım çıkarım ve önermelerde bulundu.

Toplantı katılımcıların ve basın mensuplarının soru ve cevapları ile tamamlandı. Büyükelçilik bahçesindeki sohbetin ardından program sona erdi.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: