Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRKİYE-KAZAKİSTAN DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNİN 30. YILI

Türkiye-Kazakistan diplomatik ilişkilerinin 30’uncu yıldönümü, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir programla kutlandı. Diplomat, gazeteci ve sivil toplum temsilcilerinin davet edildiği programda SASAM adına Başkan Mesut Emre Karaköse yer aldı.

Türkiye ve Kazakistan’ın derin tarihi geçmişi ve ortak kökleri olsa da iki devletin resmi anlamda diplomatik ilişkileri 30 yılı geride bıraktı. Kazakistan’ın 16 Aralık 1991’de bağımsızlık ilanının hemen ardından Türkiye bu bağımsızlığı ilk tanıyan ülke oldu. 2 Mart 1992’de ise diplomatik ilişkiler kuruldu. Türkiye ve Kazakistan’ın diplomatik ilişkilerinin 30’uncu yılı programında konuşan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, iki ülke ilişkilerinde 30 yılda çok önemli aşamalar kaydedildiğini ifade etti.

“İLİŞKİLERİMİZ DAHA SAĞLAM BİR TEMELE OTURACAK”

Programda konuşan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, 16 Aralık 1991 tarihinde SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını kazanan Kazakistan’ı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, “Kazakistan ve Türkiye ortak kültüre, değerlere sahip iki kardeş ülkedir. Bu ilişkiler üzerinde yıllar geçtikçe daha sağlam bir temele oturuyor” dedi.

“SORUŞTURMALARI TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYORUZ”

2022 yılının ilk günlerinde Kazakistan’da başlayan ve günlerce süren iç kargaşa ile ilgili son gelişmeleri de aktaran Büyükelçi, “Üç binin üzerinde dosya titiz bir şekilde soruşturmaya tabi tutuluyor. Hak mağduriyetleri yaşanmadan suçluları ve suçsuzları birbirinden ayıracağız” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Yaşanan iç kargaşa sonrası Kazakistan’da yeni bir dönemin başladığını belirten Büyükelçi Saparbekuly, “Barışçıl olarak seslerini yükselten, teröre bulaşmayan vatandaşlarımızın taleplerini dikkate aldık. Devletimiz bu kapsamda gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmak, yolsuzluklara son vermek, etkin bir kamu hizmeti sunmak ve siyasi reformları gerçekleştirmek için çalışmalara başladı” dedi.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları ile ilgili de konuşan Saparbekuly, “Kazakistan olarak Ukrayna’da yaşananları endişe ile takip ediyoruz. Biz Kazakistan olarak tüm ülkeler gibi Ukrayna’nın da toprak bütünlüğünden ve bağımsızlığından yanayız” değerlendirmesinde bulundu.

SASAM olarak iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel ilişkilerin geldiği noktada, son beş yıllık süre zarfında eşsiz katkılar sunan ve önemli çalışmalara imza atan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’e teşekkür ediyoruz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: