Twitter Facebook Linkedin Youtube

GELECEĞİN İNŞASI VE HAYAL KURMAK

Hayal kuramayan toplumlar, geleceklerini inşa edemezler. Geleceğimizin inşası için gençliğimizin hayal kurabilmeyi iyi bilmesi gerekiyor. Hayal kurmanın gereği ve öneminin özellikle gençler tarafından iyi kavranması gerekiyor. Zira başlangıçta her şey bir hayaldir.

Dünyamızdaki bütün büyük gelişmeler başlangıçta sadece bir hayalden ibarettir. Hayaller kurulur, sonra hayalleri gerçekleştirmek üzere araştırmalar yapılır, bilgi toplanır, projeler oluşturulur. Sonuçta büyük buluşlar, keşifler ve başarılar gerçekleşir.

Gökyüzüne bakıp yıldızlar ve gezegenler hakkında hayal kuran insanlar olmasaydı insanlık uzay çalışmaları yapamaz, uzay araçları üretemez, Ay’a ve Mars’a gidemezdi. Astronomi bilimi, göklere bakıp hayal kurabilen insanlar sayesinde var oldu. Gelinen noktada gezegenler arası yolculuklar konuşulabilir hale geldi.

Hayal kurmak geleceği inşa etmektir. Bu görüş ve bilinçten hareketle Ankara ilimizde anlamlı bir E-Twinning projesi yürütülüyor. Ankara-Yenimahalle Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesinde yürütülen proje ile hayal gücünü ortaya koyup kurgulamanın önemini ve güzelliğini görmek, yeni bakış açıkları ile görünenin ötesine yol almak, öğrencilerin yaratıcılık kapasiteleri keşfetmelerini sağlamak ve yaratıcı düşüncelerini edebi türlerle buluşturmak amaçlanıyor.

Farklı illerden 9 öğretmen ve 119 öğrenci ile yürütülen projenin Ankara etabını Türkçe Öğretmeni Fatma Özlem Taş yürütmekte olup projenin 6 ay sürmesi planlanıyor. SASAM olarak bu projede emeği geçenleri tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: