Twitter Facebook Linkedin Youtube

İRAN’DA “TÜRK KURTULUŞ TEŞKİLATI” HAREKETLİLİĞİ

Dün gece saatlerinden itibaren İran’ın Erdebil, Tebriz ve Urmiye şehirlerinin çeşitli yerlerinde “YIKILSIN İRAN KURULSUN TURAN” başlıklı afişlere rastlanmaya başladı.

Afişlerde “Türk Kurtuluş Teşkilatı, 20 Ocak 2021 tarihinde Türkiye’de yaşayan Türkler tarafından İran’da yaşayan Türklerin haklarını savunmak için kurulmuştur.” açıklaması yer aldı. Afişler İran’da yaşayan Türkler tarafından heyecanla karşılanırken bazı sosyal medya kullanıcılar tarafından “Yaşasın Türkiye”, “Ankara Tahran’dan büyüktür” gibi sloganlar yazılarak Instagram ve Twitter hesaplarından paylaşıldı.

Edinilen bilgilere göre İran polisi tarafından sokaklardan toplanmaya başlanan afişlerle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. İran güvenlik güçlerinin kırmızı alarm vermesine sebep olan Türk Kurtuluş Teşkilatı’nın Türkiye’deki bir grup tarafından organize edildiği ve İran’daki Türklere yardım amaçlı kurulduğu anlaşılıyor.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: