Twitter Facebook Linkedin Youtube

İRAN PARLAMENTO BAŞKAN YARDIMCISI: “KORONA HASTASI RAKAMLARI GERÇEK DEĞİL, HASTANELERDE YER YOK”

İran Parlamentosu Başkan Yardımcısı Mesut Pezeşkiyan, korona virüsü yayılmadan önce on beş gün boyunca resmi tatil ilan edilseydi, şimdiki durumdan daha iyi durumda olunacağını söyledi. Kum’un, virüs salgınının başlangıcında karantinaya alınması gerektiğini söyledi.

Pezeşkiyan, “Hastanelerde artık hastalara yer yok; günden güne daha da kötü olacak. Bana göre ekonomi, askeriye ve her şey ciddi bir şekilde ele alınmadıkça ülkeyi mahvedecek, bu işin şakası yok.” dedi.

Pezeşkiyan, Muhammed Hatemi hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Sağlık Bakanlığını korona salgınının önlenmesi meselesinde ordunun görev üstlenmesi için bir şeyler yapmaya çağırdığını söyledi. Onun dediklerine göre “virüse yakalanmış birisi sokağa çıktığında diğer insanlara ateş ediyor gibidir.”

“Eğer görevde olsaydım, ilk gün Kum’u karantinaya alır ve onların dışarı çıkmasına izin vermezdim.”

Pezeşkiyan “Resmi istatistikler gerçek değil, çünkü bu hastaların birçoğunu test ettiğimize dair hiçbir işaret yok. 95 kişi buluyoruz ve iki kişinin öldüğünü görüyoruz sonra diyoruz ki yüz kişiden ikisi ölmüştür, belki onda belki on binde ikisi öldü. Sağlık Bakanlığı haklı olarak istatistiklerin çok yüksek olduğunu söylüyor, ancak istatistikleri alamadıkları ve test edemedikleri için anlamıyoruz ama onlar hasta.”

Resmi rakamlara göre, 1 Mart Salı günü 2.336 vaka ve 77 ölüm meydana geldi. Pezeşkiyan ayrıca beş ila altı milletvekilinin hâlinin kötüleştiğini bildirdi:

“Geldiler ve temsilcilere test yaptılar, sadece birkaçı yakalandı. Milletvekillerine test yaptılar. Birkaç kişi yakalanmış ve 5-6 kişi kötü durumda.” dedi.

Sözcü Yardımcısı Abdul Reza Misri, şimdiye kadar korona virüsü bulaşmış milletvekillerinin 23’ünün iyi durumda olduğunu söyledi.

İran, bölgedeki korona virüsü salgınının odak noktalarından biri haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; Afganistan, Lübnan, Pakistan, Kuveyt, Bahreyn, Irak, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada’da İran’a seyahat geçmişi olanlar da virüse yakalanmış olabilir. Son günlerde, birkaç İranlı yetkiliye ve dini şahsa virüs bulaştı ve bazıları öldü.

Kaynak: BBC

Çeviren: SASAM İran Masası

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: