Twitter Facebook Linkedin Youtube

GÜNEY AZERBAYCANLI AKTİVİSTLER HAPİSHANEDE AÇLIK GREVİNE BAŞLADILAR

İran içerisinden muhabirlerin aktardığına göre korona virüsü Ahar zindanında yayıldıktan sonra hapishanede tutulan Güney Azerbaycanlı milli-kültürel aktivist Saleh Molla İbrahimi ve Süleyman Kazimi açlık grevine başladılar.

Farklı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Ahar Hapishanesinde birçok mahkûma korona virüs bulaştı. Hapishane yetkilileri, virüs bulaşmış mahkûmların karantinaya alındığını ileri sürüyor. Azerbaycanlı aktivistler, yetkililerden siyasi tutukluların bulunduğu koğuşun sıradan tutukluların bir kısmından ayrılmasını talep ettiler. Ancak bu istekleri yüzünden ağır bir şekilde işkence gördüler ve açlık grevine başladılar. Şu an hâlâ açlık grevine devam etmektedirler.

Adından söz ettiğimiz aktivistler İran televizyonunda yayımlanan ve Türklere hakaret eden “Fitile” programına itiraz etmeleri yüzünden tutuklandılar ve hapis cezasına mahkûm edildiler. Sözde mahkeme Saleh Molla Abbasi’yi 10 ay, Süleyman Kazimi’yi ise 7 ay özgürlüğünden mahrum etti.

Son günlerde bazı insan hakları örgütleri, İran rejimini ülkedeki korona virüs salgınının yayılması nedeniyle siyasi tutukluları geçici olarak serbest bırakmaya çağırıyorlar.

 

Kaynak: GünAz TV

Çeviren: Gökçe Özbaş, SASAM İran Masası Uzmanı

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: