Twitter Facebook Linkedin Youtube

TARAFSIZ VE GARAŞSIZ ÜLKE: TÜRKMENİSTAN

2020 yılını “Tarafsızlık Yılı” ilan eden Türkmenistan’ın bu kararı çerçevesinde Ankara’da bir konferans gerçekleştirildi. SASAM ve Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin de katılım sağladığı konferansta tarafsızlık statüsünün esasları ele alındı. Ankara Üniversitesi DTCF’nin Türkmenistanlı öğretim üyesi Prof. Dr. Berdi Sarıyev’in esas konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte ayrıca Türkmenistan’ın geçmişi ve bugünü, Türkmen edebi eserlerinden verilen örnekler yardımıyla ortaya kondu.

BM tarafından “Tarafsızlık” statüsü verilen ilk ve tek devlet olan Türkmenistan’ın bu statüsünün sağladığı faydalar ve avantajlar, konuşmacı ve katılımcılar tarafından dile getirildi.

SASAM Başkan Yrd. Cesurhan Taş’ın etkin fikri katkı ve desteği ile tarafsızlığın pasiflik anlamına gelmediği, Türkmenistan’ın aktif bir tarafsızlık politikası izleyerek bölgesinde huzur, barış ve güvenliğin tesisinde önemli roller üstlendiği belirtildi. SASAM adına toplantıda yer alan Umut Berhan Şen ve Hamid Cangeldi de görüş ve önerileriyle katkı sundular.

Etkinlik, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: