Twitter Facebook Linkedin Youtube

KASIM SÜLEYMANİ SUİKASTI SONRASINDA İRAN-ABD GİZLİ GÖRÜŞMELERİ

Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra İran ve ABD’nin gizli görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

Wall Street Journal’a göre, Kasım Süleymani suikastı sonrasında İran ve ABD, İran’daki İsviçre büyükelçiliği aracılığıyla bilgi alışverişinde bulundu. 

ABD’li yetkililer görüşmelerin resmi açıklamalardan daha dengeli olduğunu söylediler. Kaynaklar, ilk mesajın Süleymani’nin suikastından saatler sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildiğini de ekledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı artan çatışmalardan kaçınmaya çağırdı ve İranlı yetkililer ülkedeki İsviçre büyükelçiliğinde aynı kanalları kullanarak Beyaz Saray’a yanıt verdi. Sadece birkaç kişi bu mesajların içeriğinin farkındaydı.

Daha önce ABD’nin başka bir ordu komutanı olan Abdul Reza Shahla’i öldürmeye çalıştığı biliniyordu, ancak operasyon başarısız oldu. ABD, Süleymaniye’ye saldırı günü Yemen’de de benzer bir operasyon gerçekleştirdi, ancak başka bir ordu komutanına suikast girişiminde bulunduğunu duyurmadı.

Birleşik Devletler ve İran İslam Cumhuriyeti arasındaki gerilimlerin ardından, ABD 3 Ocak’ta Bağdat havaalanı yakınındaki Irak el-Şabi örgütünün başkan yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühandes ile birlikte İran’ın Kudüs Gücü komutanını hedef aldı. İran ayrıca Kudüs Gücü komutanının suikastının intikamını almak için 8 Ocak’ta Irak’taki iki ABD askeri üssüne füze saldırıları başlattı.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: