Twitter Facebook Linkedin Youtube

İRAN STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ YETKİLİSİ: HALKIN %85’İ ÜLKEDEKİ DURUMDAN MEMNUN DEĞİL

Kasım protestoları Tahran’da “Kül Altında Ateş” başlığındaki toplantının konusu oldu. Toplantıda konuşan konuşmacılardan biri, İran vatandaşları için “sistemin ve hükümetin farklı olmadığını” söyleyerek halkın (yoksulluğun arttırılması ve  %85’lik oran) memnuniyetsizliğini vurguladı.

Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (İran Cumhurbaşkanlığı İdaresinin alt bölümü) eski bir sosyolog ve araştırma görevlisi olan Muhammed Fazeli, bilimsel araştırmalara göre; çoğu insanın mutsuz olduğunu ve onların protestolarını başkalarının kullanacağını da bildiğini ancak başka seçenekleri olmadığını vurguladı.

-Verimlilik için umudumuz yok-

Üniversite profesörü ayrıca halkın % 62’sinin protestocularla hükümetin diyaloğa geçmesi gerektiğini istemesi dikkat çekti, profesör “Devrimimiz adalet vaadiyle yaratıldı fakat bugün güçsüzlüklerin birikmesiyle karşı karşıyayız.” dedi.

Fazeli ayrıca, “18-29 yaş arasındaki vatandaşların diğer yaş gruplarından daha rahatsız olduklarını, grubun son on yıldır en olumsuz ekonomik büyümeyi hissettiğini söyledi.

Sosyolog, protestocuların çoğunluğunun yükselen benzin fiyatları sebebiyle ve günlük yaşamlarını bozma kapasitesine sahip olmayanlar olduğunu söyledi. İran’daki adaletsizliğin artmasına atıfta bulunarak şunları söyledi: “Bu adaletsizlik durumu devam ederse daha şiddetli olacak, gelecek için hiçbir umut bırakmıyor ve sosyal umudu yok ediyor.”

Ayrıca, toplumda çok fazla çatışma ve anlaşmazlık olduğunu, karar verme gücünün olmadığını ve verimliliği ümit edemeyeceğini vurguladı.

-İnsanlar için sistem ve hükümet farkı yok-

Muhammed Fazeli, “Halk için yetkililer, sistem ve hükümetin farkı yok; onlar için yaşamak önemli ve başkan Ruhani ile herhangi birinin farkı yok.” dedi.

Sosyolog, sonunda “kör şiddet” uyarısı ile İslam Cumhuriyeti yetkililerini “çok geç olmadan insanların seslerini duymaları” konusunda uyardı.

Benzin fiyatlarındaki üç kat artıştan sonra 15 Kasım’da İran’da başlayan protestolar hızla siyasi bir görüntü kazandı ve tüm İran İslam Cumhuriyeti sistemini hedef aldı. Ancak İran güvenlik ve polis güçleri, internetin kapatılması ve özgür medya olmaması nedeniyle protestoları şiddetle bastırabildi.

Uluslararası Af Örgütü, protestolar sırasında öldürülen kişilerin 304’ten daha yüksek olabileceğini ifade etti. Öte yandan İslam Cumhuriyeti yetkilileri sadece ölü sayısı konusunda sessiz kalmakla kalmadı, aynı zamanda tutuklular hakkında istatistik vermeyi de reddetti. Bu konuda konuşan tek hükümet figürü, Meclisin Ulusal Güvenlik Komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni’dir ve tutukluların sayısının “yaklaşık yedi bin” olduğunu söylemiştir.

Kaynak: dw.com

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: