Twitter Facebook Linkedin Youtube

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: “GÜNEY AZERBAYCANLI ULUSAL AKTİVİSTLER TUTUKLANIYOR”

SASAM İran Masası – Uluslararası Af Örgütü son raporunda, Kasım ayında İran’daki protestolarda öldürülen insan sayısının 304 olduğunu ve binlerce kişinin tutuklandığını söyledi. Rapora göre, İran makamları tutukluları dünyadan tamamen yalıtılmış durumda tutuyor, onları işkence ve diğer kötü muamelelere maruz bırakıyor.

Uluslararası Af Örgütü; raporunun bir bölümünde, “Akbar Mohaceri, Ayyub Şiri, Davud Şiri, Babek Hüseyni Mokatdem, Mohammad Mahmudi, Şahin Barzeger ve Yaşar Piri” gibi Güney Azerbaycanlı ulusal aktivistlerin tutuklanmasına atıfta bulundu ve “Hepsi Tebriz’deki işyerlerinde tutuklandı” yazdı.

Uluslararası Af Örgütü, yargılanan tutuklu Azerbaycanlı aktivistlerin ailelerine kötü muamele edilmesine dair de bir rapor hazırladı: “Doğu ve Batı Azerbaycan’daki baskınlar sırasında gözaltına alınan bir grup aktivistin anneleri, yetkililerin onları karanlıkta tuttuklarını ve bilgi verme niyetinde olmadıklarını söyledi. Uluslararası Af Örgütü, bir yetkilinin ailelere yaptığı açıklamada, “Çocuklarınızla her şeyi yapacağız. Onları istediğimiz sürece gözaltında tutarız, 10 yıl boyunca bile…  Onları asabiliriz ve siz hiçbir şey yapamazsınız.” dediğini belirtti.

Philip Luther (Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü) raporda dünyanın, İran yönetiminin insan hakları ihlallerine devam etmesine sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

Kaynak : gunaz.tv

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: