Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, MACARİSTAN ULUSAL GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILDI

Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 22 Ekim 2019 günü akşamında “ulusal gün” resepsiyonu düzenlendi. Resepsiyona SASAM başkan yardımcısı Cesurhan TAŞ ve SASAM gönüllüsü Mehmet Emre Yıldız katılarak büyükelçi Victor Matis’i, Macarların bu özel ve anlamlı günü münasebetiyle kutladılar. Etkinliğe iştirak eden diğer yabancı misyon temsilcileri ile de bir dizi görüşme gerçekleştirdiler.

Etkinliğe katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Macaristan’ın iki stratejik müttefik olduğunu belirterek, “Bu çerçevede, Suriye’deki Barış Pınarı Harekatımıza verdiği destek için Macaristan’a yürekten teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.” dedi. Macaristan Milli Günü, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in ev sahipliğinde Ankara’da bir otelde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat, akademisyen ve gazetecinin katıldığı resepsiyon, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Matis de “Aynı kökten gelen iki akraba millet ve ülkeler arasında ilişkilerin ne kadar fevkalede olduğundan bahsetmeye fazla gerek yok.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Macaristan’a resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatan Matis, “Kendisini iki hafta sonra tekrar Macaristan’da ağırlayacağız. Böylelikle Bakü’deki toplantılarından sonra Başbakanımızla (Macaristan Başbakanı Viktor Orban) üç hafta içinde iki defa ard arda bizzat görüşecekler.” diye konuştu.

Macaristan’ın Türk Konseyi’ndeki rolüne dikkati çeken Matis, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini de desteklediklerini söyledi. Matis, “Macaristan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesel öneminin tamamen farkındadır.” dedi. Resepsiyon, kutlama pastasının kesilmesi ve yemek ikramının ardından sona erdi.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: