Twitter Facebook Linkedin Youtube

SÖYLEŞİYE DAVET: “AFRİKA JEO-POLİTİĞİNDE İRAN VE TÜRKİYE”

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 99’uncusu, Sudanlı Araştırmacı İbrahim Nassır’ın sunumuyla “Afrika Jeo-politiğinde İran ve Türkiye” başlıklı bir söyleşi şeklinde gerçekleşecektir. Söyleşide aşağıdaki hususlara değinilecektir;

  • Tarihsel Açıdan Türkiye ve İran’ın Afrika Politikaları,
  • İran’ın Afrika Politikasında Şiiliğin Etkisi,
  • Kenya, Cezayir, Senegal, Nijerya, Güney Afrika örneklerinde İran’ın Şiileştirme politikaları,
  • İran’ın Afrika’daki dini gruplarla bağlantısı,
  • İran’ın Afrika’daki etnik unsurlarla bağlantısı;  Hausalar örneği,
  • İran’ın Afrika’daki ticari faaliyetleri,
  • İran’ın Afrika’daki eğitim faaliyetleri ve Uluslararası Al-Mustafa Üniversitesinin Rolü
  • Türkiye’nin Afrika’daki varlığı

İbrahim NASSIR: 1990 yılında Sudan’ın Kassala şehrinde doğmuştur. İlkokulu ve liseyi Kassala’da okuduktan sonra Sudan – Türkiye arasındaki anlaşma kapsamında lisans eğitimini almak için 2008 yılında Türkiye’ye gelmiştir. 2013 yılında Türkiye Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nden lisans derecesini almıştır. Türkiye–Afrika ilişkileri konusunda birçok panel ve konferansa konuşmacı olarak katılmış ve uluslararası alanda birçok akademik çalışmada bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Yüksek Lisansını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkileri Bölümü’nde yapmaktadır. Afrika, Ortadoğu ve İran Çalışmaları başlıca ilgi alanlarını oluşturmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmektedir.

Söyleşiye tüm okuyucularımız davetlidir. Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

_______________________________________

Konu: “Afrika Jeo-politiğinde İran ve Türkiye”

Konuşmacı: İbrahim NASSIR – Araştırmacı

Yer: Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Mithatpaşa Caddesi, 54/6, Kızılay ANKARA

Tarih: 15 Ocak 2019, Salı

Saat: 18:30- 20:00sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: