Twitter Facebook Linkedin Youtube

SÖYLEŞİYE DAVET: “ABD’DE MUHAFAZAKAR YAHUDİLİK”

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 98’incisi, Yrd.Doç.Dr. İsmail BAŞARAN’ın sunumuyla “ABD’de Muhafazakar Yahudilik” başlıklı bir söyleşi şeklinde gerçekleşecektir. Söyleşide; modern dönem Yahudi mezheplerinin Avrupa’da ortaya çıkışı ve Amerikaya gelişleri, Amerikan Yahudiliğinin genel özellikleri, Amerikada Yahudilerin tarihi, Amerikan Yahuduliğinin şubeleri ve özellikleri ve Amerikan Yahudi gruplarının birbirlerinden farkları, canlı örneklerle ele alınarak genel hatlarıyla anlatılacaktır. Söyleşi sonrası Sn. BAŞARAN, dileyen katılımcılar için “Muhafazakar Yahudilik” isimli kitabını imzalayacaktır.

Yrd.Doç.Dr. İsmail BAŞARAN; 1964 Balıkesir doğumludur. Balıkesir İmam-Hatip Lisesi (1982) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1987) mezunudur. Mezuniyet sonrası İHL Meslek Dersleri Öğretmeni, Vaiz ve Müftü olarak çalıştı. 1996 yılından itibaren ABD’nin Chicago ile Rochester şehirlerinde toplam 6,5 yıl görev yaptı. Bu arada Rochester’da, St. John Fisher Üniversitesi’nde, “Human Service Administration”  dalında “İslam’da Kadın” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamladı. 2002 yılında Türkiye’ye dönüşünden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında Dışilişkiler Dairesi Başkanlığı’nda Uzman olarak göreve başladı. Bu birimin aynı zamanda Avrupa Birliği ile ilgili işlerden sorumlu olmasından dolayı, ODTÜ’de; “AB Genişleme Süreci ve Türkiye’nin Adaylığı” adlı uluslararası İngilizce bir programa katılarak sertifika aldı. Bu arada Başkanlığı temsilen birçok uluslararası toplantılara iştirak etti. Devlet Planlama Teşkilatı Dış Uzmanlar Havuzu’nda İngilizce olarak hazırlanan AB projelerini incelemek üzere iki dönem proje uzmanlığı yaptı. 2006 – 2010 yılları arasında Danimarka Kopenhag Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yaptı.  2017 Yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hazırlamış olduğu “Muhafazakar Yahudilik” konulu çalışmasıyla, (Amerika Birleşik Devletleri’nde Tubitak burslusu olarak anılan grubun rabbi yetiştiren üniversitesi olan Jewish Theological Seminary’de bir yıl “visiting scholar” olarak kaldıktan sonra) doktorasını tamamladı. Halen Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. İsmail Başaran’ın, 3 adet kitabı ve özellikle Yahudilik ile ilgili olmak üzere yayınlanmış tebliğ ve makaleleri bulunmaktadır.

Söyleşiye tüm okuyucularımız davetlidir. Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

_______________________________________

Konu: ABD’de Muhafazakar Yahudilik

Konuşmacı: Yrd.Doç.Dr. İsmail BAŞARAN

Yer: Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Mithatpaşa Caddesi, 54/6, Kızılay ANKARA

Tarih: 4 Ocak 2019, Cuma

Saat: 18:30- 20:00 

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: