Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM’DAN TAİPEİ EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU’NA ZİYARET

SASAM Heyeti, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu’nu ziyaret etti. SASAM Başkanı Süleyman ERDEM, Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ, Sahipkıran AKADEMİ Başkanı Haldun BARIŞ ve AKADEMİ üyeleri Yulia Topoeva ve Kadir YILDIRIM’dan oluşan SASAM Heyetini, Misyon Temsilcisi Sayın Yaser Tai-hsiang CHENG ve Misyon Katibi Sayın Hasan Chih-tang CHANG misafir etti.

Görüşmede; AB Uzmanı (Hukukçu) Doğan DURNA’nın sunumuyla Merkezimizde gerçekleştirilen “Uluslararası Hukuk Açısından Tayvan’ın Konumu” başlıklı söyleşi sonrası başlayan SASAM ve Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ilişkilerinin geliştirilmesi ve mümkün olan alanlarda işbirliği yapılması müzakere edildi.

Misafirperverlikleri için Misyon Temsilcisi Sayın CHENG ve Misyon Katibi Sayın CHANG’a çok teşekkür ederiz.

Tayvan ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız için kısa bir bilgi: Resmi adı “Çin Cumhuriyeti’’ olan ve 1971 yılına kadar Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Çin anakarasını ve Tayvan’ı daimi üye olarak temsil eden Tayvan, bu tarihten sonra başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer batı ülkelerinin Komunist Çin’i meşru yönetim olarak tanımasının ardından BM’deki  bu pozisyonunu kaybetmiştir. Günümüzde 18 ülke tarafından bağımsız bir ülke olarak tanınan Tayvan, Türkiye tarafından da bağımsız bir ülke olarak tanınmadığı için ülkemizde Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için Sayın Doğan DURNA’nın Merkezimizde gerçekleştirdiği söyleşi notlarına bakılabilir. Söyleşi notları için tıklayınız.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: