Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, 4. YALTA EKONOMİK FORUMUNA KATILDI

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Genel Sekreteri Mesut Emre KARAKÖSE, 19-21 Nisan 2018 tarihlerinde Kırım Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sergey Aksenov’un ev sahipliğinde düzenlenen 4. Yalta Ekonomik Forumuna katılmak ve bir takım görüşme ve temaslarda bulunmak üzere  beraberindeki heyetle Kırım Cumhuriyetini ziyaret etti.

Kırım’ın Dostları Grubunda Kırım yarımadasının stratejik önemine ve dünya barışına sağlayacağı katkıya değinen konuşma ve görüşmeler yapan KARAKÖSE, Kırım Tatarları başta olmak üzere yarım milyona yakın Müslüman Türk nüfusunu barındıran Kırım Cumhuriyeti’nde  düzenlenen Kırım Tatar Milli Şurası toplantısına katıldı ve Kırım Müftülüğünü ziyaret etti.

Kırım Müftüsü Sayın Hacı Emirali Abayev ile yapılan görüşmede Karaköse, Türk Milletinin her zaman Kırım halkının yanında olduğunu söyledi. Osmanlı coğrafyasının birçok ülkesinde olduğu gibi Kırım’da da insanların Türkiye’ye dair umutları olduğunu belirten Karaköse, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Kırım’a gelmeye devam etmeliyiz. Kırım’da çok önemli değişiklikler oluyor. Bunları ciddiyetle takip ediyoruz. Kırım’ın Batılı ülkelerin baskısıyla dünyadan izole edilmesini doğru bulmuyoruz. Türkiye’de ya da Ukrayna’da oturup da buradaki yüzbinlerce Müslüman Türk’ü ateşe atacak konuşmalar Kırım Tatar davasına hiçbir fayda vermiyor. Burada yaşayan kardeşlerimize en azından manevi olarak bir destek vermeliyiz. Çünkü bizim akrabalık, kardeşlik hukukumuz var. Kırım’daki Müslümanlara yönelik eğer haksız veya hukuksuz uygulamalar varsa bunlara karşı etkili mücadele etmeli ve burada yaşayan Müslüman halkın sesini duyurmalıyız. Kırım halkının gerçek dostları onların yanında olacaktır.

1999 yılında yapılan II. Kırım Müslümanları Kurultayı’nda Kırım müftülüğüne seçilen ve 19 yıldır aynı görevi sürdüren Müftü Ablayev; Kırım Cumhuriyetinin Rusya Federasyonuyla birleşmesinden sonra da Kırım’dan çıkmayarak çok önemli dini ve milli görevlerin ifa edilmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmasında Ukrayna’ya yerleşip de oradan savunulan Ukrayna yanlısı politikaların Tatarları daha büyük sıkıntılarla başbaşa bırakabileceği endişesini dile getiridi. Ukrayna’nın baskıları ya da çağrılarıyla Tatar halkının vatanı terk etmeyeceğini, Kırım’ı terk etmenin doğru olmadığını ifade etti. Kırım’da hâkim unsurlarla çatışmanın sonuç vermeyeceği, mantıklı hareket edilerek daha iyi neticeler alınacağını beyan etti.

Müftülük yetkilileri Ayder İsmailov ve Ayder Acımambetov ile yapılan görüşmelerde 24 yıllık Ukrayna dönemine göre Kırım Müslümanlarının daha iyi durumda olduğu, 250 kadar camide beş vakit açık ezan okunduğu, dini eğitim ve hizmetlerin devam ettiği memnuniyetle öğrenildi. Akmescit’te inşa edilen büyük Cuma Camisinin inşaatının tamamlanmak üzere olduğu görüldü. Balabahçe adı verilen anaokullarından itibaren dini eğitim verilebildiği, milli mekteplerin Tatarca eğitime devam ettiği gözlemlendi. 15 Temmuz gecesi sabaha kadar uyumayıp, darbe girişiminin başarısız olması ve Türkiye için dua eden Kırım Tatarlarının Türkiye’ye olan sevgi ve bağlılığı ifade edildi.

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

  1. […] 25- SASAM, 4. YALTA EKONOMİK FORUMUNA KATILDI – http://sahipkiran.org/2018/04/27/yalta-ekonomik-forumu/ […]

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: