Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, VİETNAM’IN ÖNDE GELEN THINK TANKLARINDAN IWEP İLE İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Merkezimiz, Vietnam Sosyal Bilimler Akademisine (VASS) bağlı Institute of World Economics and Politics (IWEP) ile işbirliği sözleşmesi imzaladı. Sözleşme, SASAM Başkanı Süleyman ERDEM ve IWEP Genel Müdürü CHU Duc Dung tarafından imza altına alındı. Sözleşmenin amacı olarak şu hususlar belirlendi (Sözleşmenin pdf formatına buradan ulaşılabilir);

  • Araştırma faaliyetlerine karşılıklı olarak destek olmak,
  • Kurumların karşılıklı olarak Vietnam ve Türkiye’nin siyasi ve ekonomik meselelerine vukufiyetlerini derinleştirmek,
  • Türkiye ve Vietnam arasında karşılıklı olarak iyi siyasi ve ekonomik ilişkiler geliştirilmesine katkı sunmak.

Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi (VASS), Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinde bakanlık düzeyinde bir kurumdur. VASS’ın başında Başbakanın atadığı bir Başkan bulunmaktadır. VASS, geçen sene Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın Vietnam’a düzenlediği resmi ziyarette kendisini misafir etmiştir. Bu ziyarette VASS, Başbakan Yıldırım’a Sosyal Bilimlerde Üstün Şeref Madalyası takdim etmiştir.

VASS’ın bünyesinde 40 kadar araştırma enstitüsü faaliyet göstermektedir. Institute of World Economics (IWEP) de bu Enstitülerden biridir. IWEP, 1983’te kurulmuştur. Pensilvanya Üniversitesinin yayınladığı 2017 Global Think Tanklar İndeksi Raporuna göre; IWEP Güneydoğu Asya ve Pasifik Think Tankları arasında 30’uncu, Kamu Kurumu Niteliğindeki Think Tanklar arasında ise 24’üncü sıradadır. IWEP, Vietnam Devletine, hükümetine ve iktidar partisine yönelik üstlendiği danışmanlık rolü nedeniyle Vietnam’da iyi bilinen bir kurumdur. IWEP bünyesinde global gelişmeleri ve uluslararası ekonomiyi takip eden 9 bölüm ve merkez bulunmaktadır.

 

Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorumlar (1)

  1. […] SASAM, VİETNAM’IN ÖNDE GELEN THINK TANKLARINDAN IWEP İLE İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZ… […]

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: