Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM’DA “LÜBNAN’DA SON DURUM VE TÜRKİYE-LÜBNAN İLİŞKİLER ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Merkezimiz, ülkemizin önemli düşünce kuruluşlarından temsilciler, konuyla ilgili uzmanlar, akademisyenler ve araştırmacıların katılımıyla Lübnan temalı bir çalıştay düzenledi. SASAM Genel Sekreteri Mesut Emre KARAKÖSE’nin moderatörlüğünü yaptığı ve Lübnanlı siyasi lider Sn. Ali El Ayoubi’nin sunum yaptığı çalıştaya, Türk katılımcıların yanı sıra Suriye, İran, Rusya, Cezayir ve Vietnam’dan katılımcılar da katkı verdiler.

Çalıştayda; Lübnan tarihi, Lübnan-Türkiye ilişkileri, Lübnan’da yaşanan siyasi ve sosyal sorunların yanı sıra Lübnan’ın bölge ülkeleriyle ilişkileri ve Ortadoğu denklemindeki konumu ele alındı.

Ali El Ayoubi, yaptığı sunumda 2017 Haziran ayında kuruluş çalışmalarına başladığı Prensipler Partisini Lübnan siyasetinde nüfusun yarısını oluşturan, ancak baskı altında olan ve hakları gasp edilen Sünnilerin yanı sıra ezilen bütün Lübnanlıların haklarını savunmak amacıyla kurduklarını ifade ederek, hem kuruluşu tamamlanmak üzere olan partisinin hem de ülkesinin Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini ifade etti. Ayoubi ayrıca Lübnan halkının Türkiye’nin ilgi ve himayesine ihtiyaç duyduğunu ve Lübnan’daki gelişmelere ilişkin Türk kamuoyunda duyarlılığı artırmanın önemli olduğunu vurguladı.

Kamuoyuna kapalı şekilde gerçekleştirilen ve dile getirilen hususlar paylaşılamayacak olan çalıştayda, genel olarak mezhepsel gerilimlerin bölge huzuruna katkı sağlamayacağı, Akdeniz havzasındaki doğal kaynakların Batılı emperyalistlerin iştahını kabarttığı ifade edildi ve Arap Baharı sürecinde yaşanan acılardan ders çıkarılarak, Suriye iç savaşı benzeri kaos ve çatışma süreçlerini tetikleyecek girişimlerden uzak durulmasının önemi vurgulandı.

Çalıştaya katkılarından dolayı KAFKASSAM, TEBAREN ve STM-STG temsilcilerine teşekkür ederiz.

ÇALIŞTAYDAN KARELER:

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: