Twitter Facebook Linkedin Youtube

İSMAİL GASPIRALI BİLİMLER VE SANATLAR AKADEMİSİ İLE SASAM ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

İsmail Gaspıralı Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı ve Kırım Kültür Bakan Yardımcısı Doç. Dr. İsmet Zaatov, Türkiye’ye yaptığı ziyaret kapsamında Merkezimizi de ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Kırım arasındaki tarihi ve kültürel gönül bağlarının güçlendirilmesi için işbirliği imkanları ele alındı. SASAM heyetinden Mesut Emre Karaköse, Zafer Tekin, Yaroslav Samoylov’un katıldığı görüşmeler neticesinde, iki kurum arasında işbirliği protokolü hazırlandı.

Yapılan törenle işbirliği protokolü imza altına alındı. SASAM adına protokolü imzalayan Genel Sekreter Mesut Emre Karaköse imza töreninde yaptığı konuşmada “Kırım ile bilimsel araştırmalar başta olmak üzere eğitim ve sosyal alanlarda işbirliği geliştirmek zorundayız. Uluslararası konjonktür gereği diplomatik ilişkilerde sıkıntılar olsa da sivil toplum kuruluşları gerekli köprüleri kurmalıdır. İsmail Gaspıralı beyin ismini taşıyan bu güzide kuruluşla işbirliği yapmak bizim için gurur kaynağıdır. Kırım Tatarları başta olmak üzere, Kırım’da yaşayan Türk ve Müslüman halklar başkalarının insafına terk edilmemelidir.” dedi.

İsmet Zaatov ise “Kırım Türk topluluklarının oluşturacağı Kırım Keneşi, kurultayın yeniden toplanması, Bahçesaray ve Hansaray başta olmak üzere tarihi yapıların restorasyonu, bilim ve sanat kongreleri, İsmail Gaspıralı’nın adının verileceği ödüller gibi birçok alanda işbirliği yapılması gerekiyor. SASAM’a bu konuları görüşme imkanı sağladığı için teşekkür ederiz.” dedi.

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: