Twitter Facebook Linkedin Youtube

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE’NİN DEAŞ İLE MÜCADELESİNİ RAPORLAŞTIRDI

İçişleri Bakanlığınca, Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’a yönelik mücadelesine yer verilen Türkiye’nin DEAŞ ile Mücadelesi raporu hazırlandı.

İngilizce ve Türkçe hazırlanan raporda, terör örgütü DEAŞ’ın ortaya çıkışı, sapkın din anlayışı, örgütün propaganda ve eylem yöntemleri, Türkiye’deki saldırıları, örgüt ile yapılan mücadele gibi başlıklar yer aldı.

Örgütün ortaya çıkışına dair raporda yer alan bölüme aşağıdan, raporun tamamına ise pdf halinde buradan ulaşılabilir.

DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ORTAYA ÇIKIŞI – EL KAİDE MİSYONUNU DEAŞ’A BIRAKIYOR

Gerçekleştirdiği kanlı eylemler, Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklar ile adını özellikle 2014 yılı içerisinde sıkça duyuran DEAŞ terör örgütü, ilk olarak 1999 yılında Ebu Musab el-Zerkavi tarafından Afganistan’da, Tevhid ve Cihad Örgütü adıyla kurulmuştur. 2001 yılında Irak Kuzeyi’ne gelerek örgütlenen grup, 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali sonrasında ABD güçlerine yönelik düzenlediği eylemlerle öne çıkmıştır. Ekim 2004’te “Tanzim Kaidat el-Cihad fi Bilad el-Rafidayn” ya da daha çok bilinen şekliyle “Irak el Kaide’si” adını kullanan örgüt, Ocak 2006 ayında Irak’taki bazı küçük gruplarla birleşerek “Mücahitler Şura Konseyi” adıyla anılmaya başlanmıştır.

Haziran 2006 ayında Ebu Musab el-Zerkavi’nin ABD tarafından öldürülmesi sonucu, Ebu Hamza el-M (K) Ebu Eyyub el-Mısri örgütün yeni lideri olmuştur. Örgüt 15 Ekim 2006’da yayınlanan bir video ile; Bağdat, Anbar, Diyala, Kerkük, Selahaddin ve Ninova illerinin tamamı ile Babil ilinin bir kısmını içine alan bir bölgede (sözde) İslam Devletinin kurulduğunu ilan etmiş ve ismini sözde Irak İslam Devleti (IİD) olarak değiştirmiştir. İsim değişikliği ile birlikte örgütün yeni lideri olan Ebu Ömer el-Bağdadi, örgütün büyük oranda akamete uğratıldığı ve güç kaybettiği 2010 yılının Nisan ayında ABD’li ve Iraklı unsurlar tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda yanında bulunan Ebu Eyyub el-Mısri ile birlikte öldürülmüştür.

Terör örgütünün iki güçlü liderinin aynı anda öldürülmesini müteakip örgütün başına, halen DEAŞ terör örgütünün lideri konumunda bulunan Ebubekir el-Bağdadi geçmiştir. Özellikle Baas Partisinin eski üyelerinin örgüte katılımıyla güçlenen IİD, 2011 yılında ABD’nin Irak’tan çekilmesinin ardından hareket alanını genişletmiştir. Bölgedeki otorite boşluğu ve etnik/mezhepsel gerilimlerden faydalanan IİD, Nisan 2013’te Suriye’nin Rakka şehrini ele geçirmesinin ardından Irak ve Suriye topraklarında İslam devleti kurulduğunu iddia ederek ismini sözde Irak Şam İslam Devleti (DEAŞ) olarak değiştirmiştir.

DEAŞ terör örgütü, 10 Haziran 2014 tarihinde Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’u ele geçirmiş, müteakiben 28 Haziran 2014’te hilafetin geri geldiği ve (sözde) halifenin Ebubekir el-Bağdadi olduğunu iddia etmiştir. DEAŞ terör örgütünün aldığı bu “devletleşme, hareket alanı Irak iken Suriye’ye geçme ve hilafet” kararları DEAŞ’ın bağlı bulunduğu El-Kaide terör örgütü tarafından tanınmamış ve nihayetinde El-Kaide, DEAŞ ile bağlantısının kalmadığını ilan etmiştir.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: