Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM’IN DÜZENLEDİĞİ AFRİKA GÜNÜ PROGRAMINA DAVET

Eğitim amacıyla Türkiye’de bulunan Afrikalı öğrencilere yönelik seri halinde etkinlikler düzenleyen Merkezimiz, her yıl 25 Mayıs’ta uluslararası düzeyde kutlanılan Afrika Günü münasebetiyle de bir etkinlik düzenleyecek.

Merkezimiz, 1 Mayıs ve 16 Mayıs tarihlerinde Afrikalı Öğrenciler Buluşması başlığıyla iki çalıştay düzenlemiş ve bu çalıştaylar neticesinde Afrikalı öğrencilerin Türkiye’deki eğitimleri ve sosyal hayatları boyunca karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik önerileri raporlaştırarak Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Gençlik ve Spor Bakanlığına sunmak üzere çalışmalarına devam etmektedir (taslak rapor için tıklayınız).

(Üniversite bazlı Afrikalı öğrenci sayıları için buraya, İl bazlı Afrikalı öğrenci sayıları için buraya, Ülke bazlı Afrikalı öğrenci sayıları için buraya tıklayanız. Excel dosyalarına ulaşabilmek için açılan sayfadaki linklere tekrar tıklamak gerekmektedir.)

SASAM olarak büyük çoğunluğu devletimizin verdiği burs ile ülkemizde eğitim gören 52 ülkeden toplam 12.207 öğrencinin yaşadıkları sorunların çözümüne katkı sunarak misafirlerimizin ülkemizi daha çok sevmelerini, hem akademik hem de profesyonel açıdan daha iyi yetişmelerini ve başta kendi ülkeleri olmak üzere genel olarak Afrika’yla ilgili Türkiye’ye önemli bilgi birikimi aktararak Türkiye’nin Afrika Stratejisine katkı sağlamalarını hedefliyoruz.

Haber için tıklayınız


Bu kapsamda Afrika Günü münasebetiyle düzenleyeceğimiz etkinlikte SASAM’ın hazırladığı rapor basın mensupları ile paylaşılırken, Afrika’yla ilgilenen Türk paydaşlar ile Afrikalı öğrenciler ve diplomatlar arasında network geliştirilmesi, Türk kamuoyunda Afrika’ya ilişkin bugüne kadar oluşmuş yanlış algıların düzeltilmesine katkı sunulması ve konuya ilişkin farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Merkezi Konferans Salonunda düzenlenecek etkinliğe başta Ankara’da ikamet eden Afrikalı öğrenciler ve Afrikalı diplomatlar olmak üzere, Afrika’yla ilgili çalışmalar yapan akademisyenler, bürokratlar, Afrika ülkeleriyle ticaret yapan işadamları ve firma temsilcileri, basın mensupları ve onlar için anlamlı bu günde Afrikalı dostlarıyla birlikte olmak isteyen tüm üniversite öğrencileri davetlidir.

Programa katılmak isteyenlerin bilgi@sahipkiran.org adresine ad-soyad ve mesleklerini içeren e-posta göndermeleri gerekmektedir.

Program akışı şöyledir;

  • Açılış Konuşmaları (30 dk)
  • Afrikalı Öğrencilerin Konuşmaları (30 dk)
  • Resepsiyon (yemekli) (1,5 saat)

_______________________________________

Konu: SASAM Afrika Günü Programı

Yer: HAK-İŞ Konfederasyonu Konferans Salonu

Tunus Caddesi No: 37 Çankaya – ANKARA

Tarih: 25 Mayıs 2017, Perşembe

Saat: 19:00 – 21:30

 sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: