Twitter Facebook Linkedin Youtube

AFRİKALI ÖĞRENCİLER BULUŞMASININ 2.Sİ GERÇEKLEŞTİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Afrika Masasının düzenlediği Afrikalı Öğrenciler Buluşması etkinliklerinin 2.si SASAM Genel Merkezinde düzenlendi. Burslu olarak Türkiye’de eğitim gören çok sayıda Afrikalı öğrencinin katıldığı etkinlikte; Afrikalı öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ve öğrencilerin yetkili makamlardan beklentileri dile getirildi.

Birinci etkinlikte bu konuda hazırlanan ve web sitemizden kamuoyu ile paylaşılan rapor üzerinde müzakerelerin yapıldığı ve 25 Mayıs Afrika Günü’nde SASAM’ın gerçekleştireceği, Afrikalı öğrenciler ile Afrika’yla ilgilenen akademisyen ve işadamlarını bir araya getirecek etkinlik içeriğinin istişare edildiği toplantı sonuçları, tekrar raporlanarak Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderilecek.

SASAM Afrika Masası Direktörü Yunus Emre İLKORKOR, birinci toplantıda çıkan sonuçlara göre Afrikalı öğrencilerin beş başlık altında toplanabilecek sorunlar yaşadığını, bu başlıkların 1- Türkiye’de Afrika farkındalığının yeterli düzeyde olmaması, 2- Dil ve iletişim sorunları, 3- Ekonomik sorunlar, 4- Sosyal ve kültürel sorunlar ve 5- Bürokratik sorunlar olarak özetlenebileceğini belirtti.

Bu sorunların çözümü için atılabilecek adımların çok da zor olmadığını, devletimizin verdiği burs ile ülkemizde eğitim için bulunan misafirlerimizle gerektiği şekilde ilgilenildiği takdirde bu öğrencilerin hem daha iyi yetişmeleri, hem de başta kendi ülkeleri olmak üzere genel olarak Afrika’yla ilgili Türkiye’ye önemli bilgi birikimi aktarabileceklerini ifade eden İLKORKOR, SASAM’ın gerçekleştirdiği etkinliklerin bu amaçlara hizmet ettiğini vurguladı.

İLKORKOR ayrıca SASAM olarak Afrikalı öğrencilerin hem birbirleriyle, hem Sahipkıran AKADEMİ üyesi Türk öğrencilerle, hem de Afrika ile ticaret yapan firma ve işadamları ile network oluşturmalarını arzuladıklarını ve böyle bir network oluşturulduğu takdirde hem Afrikalı ve Türk öğrencilerin, hem Afrika ile ticaret yapan işadamlarının, hem de genel olarak Türkiye’nin önemli kazanımlar elde edeceğini düşündüklerini ekledi.

SASAM Genel Sekreteri Mesut Emre KARAKÖSE ise SASAM’ın bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini ve 25 Mayıs Afrika Günü’nde HAK-İŞ Genel Merkezinde Afrika ile ilgilenen tüm paydaşların davet edileceği geniş katılımlı bir etkinlik gerçekleştireceklerini ifade etti.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: