Twitter Facebook Linkedin Youtube

TÜRKMENİSTAN, ASYA DÖVÜŞ SANATI OYUNLARINA EVSAHİPLİĞİ YAPIYOR

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli AMANLIYEV, büyükelçilik konutunda basın bilgilendirme toplantısı düzenleyerek 17-27 Eylül 2017 tarihleri arasında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek olan 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Toplantıya SASAM başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ da iştirak ederek söz konusu etkinlikler hakkında Sayın Büyükelçi ve diğer elçilik görevlileri ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

Bilgilendirme toplantısında Sayın Büyükelçinin paylaştığı bilgiler şu şekilde oldu:

2010 yılında Kuveyt’in başkenti El-Kuveyt’te yer alan Asya Olimpiyat Komitesi (AOK) merkezinde, Eylül 2017 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları düzenlenmesine dair anlaşma yapıldı. Bu anlaşma, dünya çapında geniş yankılar uyandırdı ve Türkmenistan için önemli bir dönüm noktasına dönüştü.

AOK’nin bu kararı, Türkmenistan’ın hürmetli cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un liderliğindeki spor ve beden eğitiminin geliştirilmesi, ülkenin spor alanındaki prestijinin arttırılması faaliyetlerinin parlak bir sonucu oldu.

Bu bağlamda, 5 Kasım 2010 tarihinde Aşkabat’ta en büyük ve çok amaçlı spor kompleksinin yani 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunlarının düzenleneceği Aşkabat Olimpiyat Şehirciği’nin temeli atıldı.

Ocak 2013’te Türkmenistan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 5.Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları organizasyon komitesi, aynı yılın Aralık ayında ise söz konusu oyunların hazırlık işlerinin gerçekleştirilmesi için İcra Komitesi kuruldu.

28 Kasım 2014 tarihinde Okyanusya ülkelerinin 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunlarına katılımları hakkında mutabakat zaptı imzalandı. İmza altına alınan bu mutabakata göre 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlenecek olan Asya oyunlarına Asya’daki 45 milli olimpiyat komitesi dışında ilk defa 17 Okyanusya kıtası ülkesi milli olimpiyat komitesi de katılacak.

Buna ek olarak Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un önerisi ile 5. Asya oyunlarına Binicilik ve Türkmen Milli Güreşi de dâhil edildi. Oyunlarda toplam 21 spor dalında yarışmalar olacak.

5 Mayıs 2016 tarihinde bütün Türkmenistan’da 5. Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunlarının 500 günlük geri sayımını sembolize eden atlı yürüyüşe start verildi. Aynı zamanda oyunların başlama zamanına geri sayım sayacı başlatıldı.

Ahalteke atlarına binmiş 17 binicinin katılımıyla oluşan grup, 500 gün boyunca ülkenin 5 vilayetinde 100’er gün bulunacaklar. Atlı yürüyüşün son aşamasında Mari vilayetinde bulunan ülkenin en büyük doğal gaz sahası olan Galkınış’ta 5. Asya Oyunların meşalesini ateşleme töreni yapılacak ve bu atlı grup 5. Asya oyunlarının ateşinin yakılacağı yer olan Aşkabat’a kadar meşaleyi taşıyacaklar.

5. Asya oyunlarına hazırlık kapsamında 2016 yılında test etkinlikleri olarak Aşkabat olimpiyat kompleksi bünyesinde 6 uluslararası turnova ve Asya şampiyonası düzenlendi. Ayrıca, Nisan 2017 tarihinde 3 spor dalında benzeri yarışmalar tertiplendi.

5. Asya oyunlarına katılacaklara ve gelecek misafirlere yardımcı olmak üzere özel bir program ile yaklaşık 10.000 gönüllü hazırlanmakta.

Ayrıca Aziada 2017’nin etkinliklerinin beyanı ile ilgili olarak basının verimliliğini arttırmak amacıyla 5. Asya oyunları internet sitesi açıldı (http://www.ashgabat2017.gov.tm) ve yabancı basın mensuplarının katılımıyla medya forumları düzenlenmekte.

Kaynak: Sahipkıran HABER

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: