Twitter Facebook Linkedin Youtube

SASAM, TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ ÇALIŞTAYINA KATILDI

SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan TAŞ ve Genel Sekreter Mesut Emre KARAKÖSE, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezinin (ORSAM) ev sahipliğinde düzenlenen “Bölgesel Gelişmeler ve Türkiye-İran İlişkileri” konulu çalıştaya katıldı. 

İran Dışişleri Bakanlığına bağlı araştırma merkezi Siyasal ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS)  ile birlikte düzenlenen toplantıya, ilgili kamu kurumlarının temsilcileri, konuyla ilgili çalışmaları bulunan başlıca düşünce kuruluşlarının yönetici ve uzmanları ile akademisyenler katıldı. 

Çalışma dili İngilizce olan ve yuvarlak masa toplantısı formatında düzenlenen toplantı kapsamında Ortadoğu’daki son gelişmeler, Türkiye ve İran’ın bölgesel gelişmelere bakışı ile ikili ve bölgesel açılardan Türkiye-İran ilişkileri değerlendirildi.

Terör ve radikalizmle mücadele, Irak ve Suriye’de huzur ve barışın temini, bölge dışı aktörlerin bölgeyi dizayn etme çabaları karşısında bölgesel ve ikili işbirliğini geliştirmenin ve güçlendirmenin yolları gibi konularının ele alındığı toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: