Twitter Facebook Linkedin Youtube

SÖYLEŞİYE DAVET: “MUSUL OPERASYONU, SAHADAKİ DURUM VE TÜRKMENLER”

Merkezimizce düzenlenen okuyucularımıza açık etkinliklerin 50.si, kendisi de bir Musul Türkmeni olan Yrd.Doç.Dr.Ziya ABBAS’ın sunumuyla, Musul’da IŞİD’e karşı gerçekleştirilen operasyona ilişkin sahadan bilgiler ile operasyonun gidişatına ve sonrasına ilişkin analizlerin  paylaşılacağı “Musul Operasyonu, Sahadaki Durum ve Türkmenler” başlıklı bir Söyleşi şeklinde gerçekleşecektir. Söyleşide ayrıca Irak merkezli Ennehreyin Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Hamza Şerif El-Cuburî, Irak hükümetinin perspektifini paylaşacaktır.

SASAM Ortadoğu Masası Direktörü Yrd.Doç.Dr. Ziya ABBAS, 1977 yılında Irak’ın Musul’a bağlı Türkmen ilçelerinden biri olan Telafer’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Telafer’de okuduktan sonra Musul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı bölümde Yakınçağ ve Yeniçağ Tarihi Bilim Dalında yüksek lisansa başladı “Fatih Sultan Mehmet Devrinde Osmanlı Devleti 1451-1481 (Politik Çalışma)” adlı çalışma ve üstün başarıyla yüksek lisans derecesini aldı. Daha sonra Türkiye’ye gelen Abbas, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler Bölümünde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir konu olan Şiilik çalışmaları üzerinde yoğunlaşarak “Irak’ta Şii Merciliğinin Siyasi Rolü” adlı bir çalışmaya imza atarak Doktora derecesini aldı. Halen Ortadoğu üzerinde çalışmalarına devam eden ABBAS’ın bu bağlamda hem Arapça hem de Türkçe çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Aksaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

SASAM Ortadoğu Masasının düzenlediği söyleşiye tüm okuyucularımız davetlidir. Katılımcıların Facebook etkinlik sayfasından bildirimde bulunmaları rica olunur: https://www.facebook.com/events/1356779271013815/

__________________

Konu: Musul Operasyonu, Sahadaki Durum ve Türkmenler

Konuşmacı: Yrd.Doç.Dr. Ziya ABBAS – SASAM Ortodoğu Masası Direktörü, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi

Yer : Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Mithatpaşa Caddesi 54/6 Kızılay ANKARA

Tarih : 24 Ekim 2016, Pazartesi

Saat : 18:30 – 20:00

 

 

sahipkiran Hakkında

Sahipkıran; 1 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş, Ankara merkezli bir Stratejik Araştırmalar Merkezidir. Merkezimiz; a) Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunan; ülkemizin her alanda daha ileri gitmesi ve milletimizin daha müreffeh bir hayata kavuşması için elinden geldiği ölçüde katkı sağlamak isteyen her görüş ve inanıştan insanı bir araya getirmek, b) Ülke sorunları, yerel sorunlar ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, bu sorunlara çözüm önerileri üretmek, bu önerileri yayınlamak, c) Tespit edilen sorunların çözümüne yönelik ulusal veya uluslararası projeler yürütmek veya yürütülen projelere katılmak, ç) Tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerimize ilişkin seminer ve konferanslar düzenleyerek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, amacıyla kurulmuştur.

Yorum Ekleyebilirsiniz


%d blogcu bunu beğendi: